Triki in nasveti
28.12.2016 16:00

Deli z drugimi:

Share

Pred uporabo Wi-Fi omrežja na letalu raje dvakrat premislite

Pred uporabo Wi-Fi omrežja na letalu raje dvakrat premislite
Pred uporabo Wi-Fi omrežja na letalu raje dvakrat premislite

Ko letite s komercialnimi letalskimi prevozniki, previdnost pri uporabi Wi-Fi omrežja na letalu ni odveč. Poleg visokih stroškov obstaja še kar nekaj razlogov zakaj se ne bi priklopili. Vprašajte se ali je res nujno, da ravno v času leta uporabljate Netfllix, spremljate elektronska sporočila in podobno? Če res ne gre drugače, potem seveda uporabite Wi-Fi omrežje, če pa vam ne gre ravno za nohte, pa to morda ni najbolj smotrna odločitev.

Poleg že omenjenih stroškov, so tukaj še dejavniki kot so zasebnost, zaščita podatkov in potencialne počasne hitrosti povezav. Po pisanju portala Digital Trends je kapaciteta glavni faktor pri ceni Wi-Fi povezave na letalu. Ponudniki želijo seveda zaslužiti čim več denarja, hkrati pa želijo ponuditi tudi dovolj hitre povezave za uporabnike. Cene uporabljajo kot neke vrste mehanizem za selekcijo, saj bi v primeru prenizkih cen Wi-Fi omrežje uporabljali vsi, to pa bi posledično upočasnilo povezavo. Cene povezave pa so odvisne tudi od dneva v tednu. V tistih dneh, ko je na letalu več poslovnežev, ki morajo biti ves čas “online”, so cene višje.

Pasovna širina je prav tako tesno povezana s ceno Wi-Fi povezave na letalu. Splošno prepričanje, da dražja letala nosijo bolj zmogljivo internetno tehnologijo ne drži, saj si vsi potniki na letalu večinoma delijo hitrost povezave med 3 in 70 Mb/s. V prihodnosti naj bi bila na letalih na voljo večja psaovna širina, danes pa tudi tisti, ki so pripravljeni plačati več kot 30 dolarjev, ne dobijo dovolj hitrosti za ogled videov.

Če vas cena in zmogljivost ne odvrneta od dostopa do interneta na letalu, potem vas bo morda varnost. Glede na rezultate raziskave Ars Technice, so Wi-Fi omrežja na letalih manj varna od ostalih javnih omrežij in kot taka idealna za kiber napadalce. Preden se nasledjič med letom priklopite na omrežje, pomislite ali bi res želeli deliti podatke svojega podjetja s popolnim neznancom, ki sedi dve vrsti za vami.

Kaj je torej boljša alternativa, če je Wi-Fi počasen in nevaren? Če morda mislite, da je dostopanje do spleta preko telefona kaj bolj varno, se motite. Po pisanju Quartza, ameriške in britanske agencije od leta 2005 spremljajo in shranjujejo podatke o lokaciji in vsebini telefonov, nad tremi kilometri nadmorske višine. Najboljša alternativa je seveda uporaba že prenešenih vsebin in dokumentov in njihovo upravljanje v “off-line” načinu. Ali pa morda prebiranje kakšne knjige ter nekoliko daljši spanec.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

UV LED TISKALNIK

Brezje pri Dobrovi 74b, 1356 Dobrova, Tel: 041 735 643
Tisk Tavčar Tisk Tavčar d.o.o. je v osnovi družinsko podjetje z 20-leti grafičnih izkušenj, pa tudi strojništvo in elektronika jim nista tuja.Predstavljajo vam UV LED tiskalnik, ... Več
Diamantni partner

Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710

Seyfor d.o.o.

Cesta Goriške fronte 46, 5290 Šempeter pri Gorici, Tel: 05 393 40 00
Poslovni računalniški programi za javni sektor, podjetje, zasebnike ali obrtnike Saop je leta 1987 med prvimi v Sloveniji ponudil programsko opremo in je danes eden izmed vodilnih ... Več
Zlati partner

MIKROCOP d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 587 42 80
Mikrocop je vodilni ponudnik celovitih IT rešitev in storitev za digitalno poslovanje. S povečevanjem učinkovitosti in zagotavljanjem zakonske skladnosti podpira podjetja na ... Več