Pred novo izsiljevalsko kodo ni varen nihče
Na svojem računalniku imamo danes veliko občutljivih podatkov. Preko njega plačujemo, poln je osebnih podatkov, kar je mamljivo za kibernetske nepridiprave. Prav zato je protivirusna zaščita obvezen del programske opreme. S pravo zaščito boste vsekakor bolj brezskrbno brskali po spletu. Čeprav so tudi nevarnosti vse bolj napredne in vedno korak pred časom, je pomembno, da se zaščitimo pred zlonamernimi kodami.
Da na nas nenehno prežijo nevarnosti, so nedavno dokazali varnostni strokovnjaki podjetja BlackBerry. Tu gre za izsiljevalsko kodo imenovano ARCrypter. Ta je bila sprva zaznana v Kanadi in na Kitajskem. Kmalu za tem so jo zasledili še v Franciji, Nemčiji in v Združenih državah Amerike. Zato so varnostni strokovnjaki prepričani, da se bo nova izsiljevalska škodljiva programska koda ARCrypter kmalu razširila se drugod po svetu.
Izsiljevalska škodljiva programska koda ARCrypter napada tako računalnike z operacijskim sistemom Windows kot Linux. V primeru okužbe se datoteke zašifrirajo in spremenijo v format ».cryp«. To pomeni, da uporabnik ne more več odstopati do njihove vsebine, saj zlonamerna koda »napada« datoteke, ki jih uporabnik potrebuje za vsakdanje delo. Za povrnitev datotek pa mora žrtev napadalcu odšteti preračunanih 4.835 evrov.
Zaradi tega je pomembno, da ne odpirate datotek in ne klikate na povezave, ki vam jih pošiljajo neznanci. Poleg tega poskrbite za redno kreiranje varnostnih kopij, posodabljanje operacijskega sistema in programske opreme. Vedno imejte posodobljeno in aktivno protivirusno zaščito. V večini primerov zadostuje že vnaprej nameščeni Windows Defender, in sicer pod pogojem, da upoštevate splošna varnostna načela uporabe interneta.
Prijavi napako v članku