Pomembna zmaga za strani za shranjevaje glasbe iz portala YouTube
Svetovni splet nam je omogočil, da z le nekaj kliki na svoje naprave prenesemo praktično katero koli pesem in to skoraj vedno brezplačno. Kljub temu pa se moramo zavedati, da nelegalno prenašanje glasbe ni opcija, če si želimo podpreti glasbenike ali producente, ki nam s svojo glasbo polnijo dušo. Tisti, ki pa to niso pripravljen storiti, a ob tem nočejo kršiti zakonodaje, se poslužujejo spletnih strani, ki videoposnetke s spletnega portala YouTube pretvorijo v glasbene datoteke mp3, kot sta na primer spletni strani FLVTO.biz in 2conv.com.
Čeprav so mnogi prepričani, da je prenašanje glasbe s spletnega portala YouTube kaznivo v vsakem primeru, temu ni nujno tako. Nedavna sodba v ameriški zvezni državi Virginija je namreč pokazala, da ameriška sodišča nimajo pristojnosti pri odločanju o tem, ali so tovrstne spletne strani v prekršku ali ne. S tem je sodnik dal ameriškim agencijam, ki se borijo za zaščito avtorskih pravic na svetovnem spletu, jasno vedeti, da če spletna stran ni v ameriški lasti, zanjo ne velja ameriška zakonodaja, ki je stroga na področju avtorskih pravic.
To dejansko pomeni, da če je storitev v državi, kjer spletna stran ponuja možnost prenosa glasbe s spletnega portala YouTube, legalna, je po vsej verjetnosti legalen tudi sam prenos. Tu bo nedvomno zanimivo spremljati nadaljnje dogajanje na tem področju, saj vse več založniških hiš želi prepovedati prenos glasbe s spletnega portala YouTube, pa čeprav je ta glasba vsem uporabnikom na voljo povsem brezplačno.
Prijavi napako v članku