Podpora Sekciji slovenskih proizvajalcev programske opreme
Včeraj je medije razburkala vest o sprejemanju sporne evropske direktive “o patentabilnosti računalniško izvedenih izumov” po hitrem postopku. Na veliko olajšanje večine strokovne javnosti je Poljska s svojo intervencijo njeno sprejetje vendarle odložila. Ta odlog omogoča, da tudi v Sloveniji opravimo trezno razpravo o vsebini direktive in o možnih posledicah za domače gospodarstvo in negospodarstvo, ter kot članica EU oblikujemo konstruktiven predlog za njeno izboljšanje.
V društvu LUGOS menijo, da zadnje predlagano besedilo direktive v najboljši možni interpretaciji pušča odprta, v najslabši pa na široko odpira vrata do patentiranja programskih algoritmov in poslovnih metod, kot to poznajo v ZDA in kakršna je vse bolj težnja Evropskega patentnega urada.
V društvu so izrazili zaskrbljenost zaradi dosedanjega netransparentnega načina oblikovanja slovenskega stališča o tej za širšo računalniško industrijo in za prihodnost informacijske družbe pomembni temi. Menijo, da je za vse igralce na trgu nujno, da se direktiva sprejme in z njo poenoti zakonodaja držav članic, vendar se je treba zavedati, da ni vseeno kakšna bo njena vsebina!
Majsko opozorilo društva o pomembnosti te teme so najbolj pristojni organi
prezrli. Zato v tokratni izjavi podpiramo stališče Sekcije proizvajalcev programske opreme pri GZS (v priponki), da direktiva v trenutni obliki zavira razvoj programske industrije, je škodljiva za male in srednje velike razvijalce programja (kakršnih je v Sloveniji največ) – škodljiva je tudi za programerje in uporabnike prostega programja.
Upamo, da bo kljub nedavni prerazporeditvi pristojnosti ministrstev mogoče odpreti konstruktivni domač dialog o tej temi, zdaj je namreč trenutek, ko bodo morala vlogo ministrstva za informacijsko družbo prevzeti druga, upamo, da uspešno.
Prijavi napako v članku