Podkožni čip za merjenje nasičenosti krvi s kisikom
Ljudje lahko preživimo brez marsikatere življenjske potrebščine, vendar kisik ni ena od njih. Zato je vsako pomembno odstopanje v nasičenosti s kisikom lahko vzrok za zaskrbljenost. Medtem ko lahko nasičenost kisika v krvi trenutno natančno merimo le s specializiranimi in dragimi napravami, temu kmalu ne bo več tako. Inženirji z univerze v Berkeleyju so namreč ustvarili napravo, s katero lahko v realnem času izmerijo raven kisika v tkivu globoko pod kožo.
Čip za merjenje nasičenosti kisika v krvi je manjši od najmanjše pikapolonice. Ta se napaja z ultrazvočnimi valovi in opravlja meritve v realnem času. Ta bi moral zdravnikom pomagati pri spremljanju presajenih organov ali tkiv in opozarjati na morebitno odpoved presaditve. Ključna prednost tovrstnega čipa pa je v tem, da omogoča natančno merjenje nivoja kisika v krvi. Zunanje naprave namreč nudijo zgolj povprečne vrednosti, ki pa pogosto niso dovolj za natančno zdravljenje.
Poseben senzor oziroma čip za merjenje nasičenosti kisika v krvi je bil trenutno preizkušen le na živalih. Ker so prva preizkušanja obrodila sadove, bodo novost po vsej verjetnosti kmalu preizkusili tudi na človeku. To pa bo nedvomno veliko korak naprej v zagotavljanju kakovostnejšega zdravljenja v bližnji prihodnosti.
Prijavi napako v članku