Pandemija pospešila digitalizacijo za 10 let
V raziskavo so bili vključeni IT odločevalci iz različnih panog, na ključnih svetovnih trgih, kot so ZDA, Združeno kraljestvo, Nemčija, nordijske države, Avstralija in Singapur. Glavni cilj je bil pokazati, kako podjetja po vsem svetu uporabljajo izkušnje, pridobljene med pandemijo, da bi oblikovale nove pristope stalnega digitalnega napredka.
Velika večina anketiranih IT profesionalcev je dejala, da je pandemija razkrila težave s tehnologijo, ki jo uporabljajo, pri čemer jih je 87 odstotkov poročalo, da so morali narediti zelo hitre spremembe, da so pospešili prilagajanje. Tovrsten pristop dela s kratkimi roki se je izkazal za presenetljivo učinkovitega, saj so se podjetja tako lažje soočila s takojšnjimi izzivi “nove normalnosti”. Posledično je kar 84 odstotkov organizacij izjavilo, da so se zaradi hitrih tehnoloških preobratov njihovi procesi digitalizacije pospešili za kar 10 let.
Hiter in agilen pristop iz časa pandemije bo ostal na dolgi rok
»Covid-19 je organizacijam po vsem svetu pokazal, da morajo pri kreaciji in implementaciji digitalnih strategij biti fleksibilne in hitre. Okolje, v katerem podjetja delujejo, se je spremenilo skorajda čez noč. Zato je bila za reševanje urgentnih situacij nujna prilagodljivost pri sprejemanju in razvoju novih tehnologij. Da bodo podjetja lahko sledila svojim zastavljenim strategijam digitaline transformacije, poleg tega pa imele sposobnost reakcije na nepredvidljive dogodke, je pomembno, da sledijo toku tehnološke evolucije«, je povedal John Cotterell, glavni direktor Endave.
Ta proces ponavljajočega se digitalnega pospeševanja se bo nadaljeval. 92 odstotkov anketiranih podjetij je navedlo, da so povečala proračun za digitalizacijo, kar 95 odstotkov pa jih je napovedalo več vlaganja v razvoj veščin, ki jih potrebujejo za izboljšanje svojih digitalnih sposobnosti.
Cotterell je dodal, da se podjetja sedaj soočajo z drugim izzivom – prepoznati hitrost pandemije in strateško pristopiti k digitalnemu pospeševanju. »Pripravljena morajo biti na stalne spremembe in izboljšave ter na nadgrajevanje obstoječih rešitev, namesto na njihovo zamenjavo. Za vsa podjetja, ki želijo ostati v vrhu svojih industrij, bo ključna postavitev uporabnika v središče te poti«, je zaključil.
Endavina raziskava je pokazala še, da organizacije gledajo tudi v prihodnost in razmišljajo o najboljših novih tehnologijah, ki bi jih lahko vključile v svoje obstoječe rešitve. Dejstvo, da sta bili visoko na lestvici optimizacija v oblaku in umetna inteligenca, ne preseneča. Med anketiranci pa so bili priljubljeni tudi novi koncepti, kot je metaverzum.
Prijavi napako v članku