Največje Googlove polomije vseh časov
Google velja za enega največjih »inovatorjev« na področju informacijske tehnologije, saj so njegove storitve drastično spremenile tako naša življenja, kot tudi delo. Podjetje Google odlično deluje tudi pod okriljem matičnega podjetja Alphabet, načrti za prihodnost pa so nadvse obetajoči. Kljub temu je Google v zadnjih letih naredil marsikatero napako, ki so ga stale bodisi več milijonov evrov, bodisi je bil ob vrhunske strokovnjake, ki so prestopili h konkurenci. V nadaljevanju si poglejmo nekaj največji napak enega najboljših podjetij na svetu.
Boston Dynamics: od 2013 do danes
Podjetje Google ima dovolj denarja za financiranje tudi bolj tveganih projektov, če so usmerjeni v inovacije. Na žalost se tveganje ne splača vedno. V podjetje Boston Dynamics je namreč Google vložil že več kot 465 milijonov evrov, v letu 2016 pa je poskušal podjetje prodati. Kljub trem letom trdega dela, projekt, na katerem je sodelovalo več kot 300 inženirjev, enostavno ni uspel, Google pa se ga skuša zdaj po hitrem postopku znebiti.
Google+: od 2011 do danes
Google je svoje družbeno omrežje najavil v letu 2011, z njim pa se je nameraval zoperstaviti že uveljavljenim omrežjem, Facebooku in Twitterju. Šest let kasneje je Googlovo družabno omrežje velja za nekakšno industrijsko šalo, kljub temu pa po besedah Googlovih predstavnikov še ni reklo zadnje besede. Omrežje je bilo sicer zadnje večje posodobitve deležno leta 2015, od takrat pa večjega napredka ni mogoče opaziti. Google+ ima več kot 2,5 milijard uporabnikov, vendar več kot 90 odstotkov uporabnikov ni nikoli objavilo niti enega samega prispevka.
Google Glass: od 2011 do 2015
Čeprav je Google potrdil, da projekt pametnih očal Google Glass še ni zaključen, je računalniški gigant ustavil proizvodno prve generacije omenjene naprave. Očala so bila v Združenem kraljestvu naprodaj v maju leta 2014, pri čemer je šlo zgolj za prototip. O novih Googlovih pametnih očalih trenutno še ni ne duha ne sluha, vprašanje pa je, ali bodo aplikacije, ki so bile pripravljene za prvo generacijo očal Google Glass, sploh združljive z novo generacijo.
Google X: od 2002 do 2005
Google X je med javnostjo poznan kot Googlov skrivni laboratorij, kjer so njihovi inženirji delali na najbolj inovativnih projektih, kot so pametna očala Google Glass in samodejno vozeči avtomobili. To ime je bilo pred časom uporabljeno tudi za področja, kjer so sodelovali inženirji podjetij Google in Apple. Njihova spletna stran je bila na voljo le en sam dan, in sicer v marcu leta 2002. Kaj se danes dejansko dogaja s projektom Google X, pa nihče več ne ve natančno.
Google Answers: od 2002 do 2006
Google Answers je bil ponovno eden od nekoliko drznejših projektov podjetja Google. Uporabniki so lahko drugim uporabnikom postavljali vprašanja, za odgovor pa so morali plačati med 1,86 evra in 186 evrov. Ker se ta pristop ni skladal z Googlovo politiko brezplačnega iskanja po svetovnem spletu, je bila storitev Google Answers ugasnjena leta 2006. Med vsemi vprašanji pa je bilo najbolj popularno vprašanju o smislu življenja.
Google Catalog Search: od 2002 do 2009
Google je s storitvijo Catalog Search ponovno zgrešil načelo prostega in brezplačnega iskanja vsebin na svetovnem spletu. Pri tej storitvi je šlo zgolj za to, da se je fizične kataloge skeniralo v digitalno obliko in jih ponudilo uporabnikom v ogled. Ker pa ljudje, ki listajo po običajnih katalogih na svetovnem spletu, kupujejo manj, je bila storitev Catalog Search opuščena leta 2009. Njeno ukinitev je Google upravičil s tem, da ni bila tako priljubljena kot ostale storitve.
Google Web Accelerator: od 2005 do 2008
Storitev Google Web Accelerator je bila pripravljena z namenom, da bi se zmanjšal čas, ki je bil potreben za prenos vsebin na uporabnikov računalnik. Ta pristop pa se ni obnesel, saj je nekako preprečeval predvajanje videoposnetkov na spletnem portalu YouTube. Sstoritev je namreč delovala le, ko je bil Google Web Accelerator izključen. Zaradi tega podjetju Google ni preostalo prav nič drugega, kot da pošlje Google Web Accelerator v večna lovišča.
Google Video: od 2005 do 2007
Google Video je bila dejansko Googlova storitev, s katero se je skušal zoperstaviti že tedaj zelo priljubljenemu spletnemu portalu YouTube. Projekt se je na koncu izkazal za zelo slabo zastavljenega, zato podjetju Google ni preostalo drugega, kot da kar prevzame YouTube.
iGoogle: od 2005 do 2013
Storitev iGoogle nima prav nič skupnega s konkurenčnim podjetjem Apple. Ta je uporabnikom spletnega brskalnika Google dejansko omogočala prilagoditev začetne strani iskalnika. Ti so lahko dodajali različne slike, vključno z widgeti. Ker pa so uporabniki priljubljenega spletnega iskalnika raje uporabljali privzeto okolje, je Google storitev iGoogle upokojil leta 2013.
Google Reader: od 2005 do 2013
Projekt Google Reader je še eden od projektov računalniškega giganta, ki se ni obnesel. Ta je bil sicer pripravljen z namenom, da bi uporabniki lahko iskali preko RSS vsebin. Google je s storitvijo vztrajal vse do leta 2013, nato jo je preprosto ugasnil, saj zanimanja zanjo praktično ni bilo več.
Dodgeball: od 2005 do 2009
Storitev Dodgeball je bila družbeno omrežje, ki je baziralo na lokaciji. Šlo je za storitev, ki je dejansko spominjala na Foursqare, ki ga je Google kupil leta 2005. Storitev Dodgeball je bila uganjena štiri leta kasneje, Google pa jo je nadomestil s storitvijo Google Latitude.
Googlovi avdio in tiskani oglasi: do 2006 do 2009
Googlovi avdio in tiskani oglasi so bili nekakšen eksperiment, ki se ni obnesel. Google je uporabnike »spodbujal« k spletnemu nakupovanju preko radijskih oglasov in tiskanih medijev.
Google Notebook: od 2006 do 2011
Google Notebook je bila aplikacija v spletnem brskalniku, ki je uporabnikom omogočala rezanje in lepljenje delov besedila v njihovo osebno beležnico. To naj bi bilo nadvse priročno orodje predvsem za tiste, ki so opravljali raziskave. Na žalost se projekt ni najbolje obnesel, saj je Google konec razvoja storitve najavil leta 2009, povsem ukinjena pa je bila leta 2011. Google Notebook je računalniški gigant leta 2013 nadomestil s storitvijo Google Keep.
Google Page Creator: od 2006 do 2008
Google Page Creator je bil enostavni vmesnik za izdelavo spletnih strani. Uporabnikom je bil na voljo le dve leti, nakar ga je nadomestilo bolj priročno orodje Google Sites.
Jaiku: od 2007 do 2012
Finska spletna stran za spletne dnevnike Jaiku je bila s strani podjetja Google kupljena leta 2007. Na žalost uporabniki storitve niso dobro sprejeli, zato jo je računalniški gigant ukinil leta 2012.
Google Lively: od 2008 do 2008
Google Lively je bila spletna klepetalnica, s katero se je računalniški gigant poskušal zoperstaviti precej bolj uveljavljeni storitvi Second Life. Na žalost je bila storitev Google Lively ugasnjena že konec leta 2008.
Google Health: od 2008 do 2011
Osebna zdravstvena storitev Google Health je bila dejavna med letoma 2008 in 2011. Ta je uporabnikom omogočila nalaganje njihovih zdravstvenih kartotek, podjetje Google pa jim je posredovalo informacije o njihovem zdravstvenem stanju in potencialnih alergijah. Čeprav so uporabniki samovoljno nalagali njihove zdravstvene datoteke, je bil pri uporabnikih vedno prisoten strah glede varovanja občutljivih osebnih podatkov s strani računalniškega giganta.
Google Fast Flip: od 2009 do 2011
Spletni agregator novic Google Fast Flip je bil načrtovan na način, da je dal uporabniku občutek dejanskega brskanja po spletnih časopisih. Ta storitev je bila uporabnikom na voljo tudi na mobilnih napravah. Kljub temu so se pri Googlu odločili, da storitev leta 2011 ukinejo.
Google Wave: od 2009 do 2010
Google Wave je bila storitev, ki je poskušala združiti družbena omrežja s storitvami za neposredno sporočanje. Nekaj pa se je pri projektu povsem zalomilo, saj je bil razvoj ustavljen že leta 2010, vsi prispevki, ustvarjeni v okviru storitve, pa so bili izbrisani.
Google Buzz: od 2010 do 2012
Orodje za družbena omrežja in spletne dnevnike Google Buzz je luč sveta ugledalo leta 2010, ko je bilo kot privzeto ponujeno vsem uporabnikom odjemalca elektronske pošte Gmail. Ker pa Google ni poskrbel za ustrezno varovanje zasebnosti, je bil Google Buzz ukinjen že dve leti kasneje, leta 2012.
Prijavi napako v članku