Triki in nasveti
20.09.2006 13:55
Posodobljeno 18 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Obvarujmo se pred “virusi”, o katerih nas obveščajo prijatelji

V zadnjem mesecu smo dobili kar nekaj elektronskih sporočil o strašnih virusih, ki brišejo vse pred sabo, zadnji med njimi pa je nosil naslov “virus Copa del Mundo 2006”. Ker marsikdo ne ve, za kakšna sporočila gre, in jih lahkomiselno in v dobri veri, da bomo nekomu pomagali, pošiljamo naprej, smo napisali tale prispevek, ki nas poduči, kako ravnati s takšnimi elektronskimi sporočili. Tako da si prosim vzemimo par minut in preberimo ta prispevek do konca.

1.) Elektronska sporočila, ki opozarjajo na uničujoče viruse, so ponavadi izmišljena. Njihov namen je ustvarjanje gore nepotrebnih sporočil in strašenje uporabnikov. Sporočila so izmišljena, če dejstva, navedena v njih, niso prava. V našem primeru je v sporočilu pisalo:
– protivirusni program McKaffe, kar je narobe, napiše se McAfee,
– da virus uniči “sector cero”, ki ne obstaja, obstaja “sektor zero”,
– da sta o virusu poročala CNN in Microsoft, brez povezav do teh poročil. Lahko smo prepričani, da preden bosta za virus slišala in o njem obveščala CNN in Microsoft, bodo v laboratorijih protivirusnih podjetij že imeli podatke o tem virusu in zdravilo zanj.

2.) Če imamo nameščen protivirusni program, ki nam skenira pošto (in ki se seveda sproti posodablja s posodobitvami preko spleta), tudi če bi dobili takšen virus, bi ga program že sam zaznal. V številnih podjetjih za svoje zaposlene ponavadi skrbijo tudi protivirusni programi na poštnem strežniku, ki viruse blokirajo še preden sploh prispejo do naslovnika. V praksi je ob pravilni uporabi kateregakoli novodobnega protivirusnega programa, ki skenira pošto, in/ali protivirusnega programa na poštnem strežniku možnost okužbe z virusi preko elektronske pošte praktično nična.
Druga možnost okužbe je preko samega interneta zaradi lukenj v operacijskem sistemu, ki je prav tako dokaj majhna ob uporabi požarnega zidu in rednem nameščanju varnostnih popravkov za naš operacijski sistem.

3.) Ali je virus resničen, lahko tudi sami preverimo tako, da v spletni iskalnik Google vpišemo ime virusa in kmalu bomo našli njegov opis in stopnjo nevarnosti na kateri od strani protivirusnih podjetij.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več

MA-KO d.o.o.

Tovarniška cesta 2b, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 368 11 10
Se sprašujete, kako najti najboljšega ponudnika računalniških sistemov in storitev? Kriteriji dolgoletne izkušnje, kakovostne storitve in zadovoljstvo strank takoj obrodijo ... Več
Zlati partner

EUDACE d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 05 994 21 60
Spoznajte podjetje Eudace Podjetje Eudace deluje na področju vpeljave ISO standardov, izvedbe izboljšanja informacijske varnosti v podjetju, varstva osebnih podatkov in poslovnega ... Več

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več