Programska oprema
19.09.2005 06:24

Deli z drugimi:

Share

Obala bo zadnja dva dneva v septembru živela v binarnem zapisu

Zadnja dva septembrska dneva bo slovenska obala, lahko rečemo, zaživela v binarnem zapisu. V Portorožu bo potekala Mednarodna poslovna Linux in odprtokodna konferenca (IBLOC), ki je najpomembnejši strokovni dogodek v Sloveniji in v širši regiji. Organizatorja, podjetji GV Izobraževanje in ISG, pričakujeta več kot dvesto udeležencev, ki bodo prišli poslušat največje strokovnjake za odprto kodo iz vsega sveta. V Kopru pa bodo slovenski in italijanski projektni timi ter ljubljansko in tržaško društvo uporabnikov Linuxa pripravili konferenco o programskem naboru OpenOffice.org.

Konferenca IBLOC bo gostila več kot trideset predavateljev iz sedmih držav. Vrhunski strokovnjaki se bodo posvetili namizju, ki je še zadnje neosvojeno ozemlje za odprtokodne programe, organizirani pa bosta tudi sekciji za spletne aplikacije in za vgrajene sisteme ter v okviru sekcij še praktične delavnice. Pripravili bodo tudi okroglo mizo o spodbujanju razvoja odprte kode v IT-podjetjih in o vlogi javne uprave pri tem. >Take prireditve širijo znanje o prostem programju, omogočajo ljudem, da razumejo, zakaj je to pomembno in zakaj je svoboda ključna za digitalno ero. Taki dogodki ponujajo tudi priložnosti za srečanja, za nove stike in pogovore,< je o konferenci IBLOC povedal Georg C. F. Greve, predsednik fundacije Free Software Foundation Europe (FSF). Njegov tesni sodelavec dr. Alessandro Rubini se bo udeležil portoroške konference; predstavil bo prednosti prostega programja za evropsko gospodarstvo in orisal potrebo po novem poslovnem modelu, ki ga potrebuje programska oprema, saj je lastniški model že nasičen.

Obeta se še več zanimivih predavanj. Tomi Ilijaš in David Pahor iz podjetja Arctur bosta spregovorila o koristih odprte kode za javno upravo in za lokalno IT-gospodarstvo. Prepričana sta, da se pri razvoju prostega programja na lokalni ravni zadrži več kapitala kot pri uporabi lastniškega razvojnega programja, kjer dobavitelj nadzira in pridobi največjo vrednost. Ric Shreves, lastnik podjetja Water & Stone iz Balija, pa bo predstavil, kako odprtokodni sistemi za upravljanje vsebine spreminjajo način našega dela.

V sekciji o vgrajenih sistemih bo Matthias Gorjup iz Norik Systems predstavil specifike uporabe odrte kode v komercialnih projektih, njegov avstrijski kolega Nicholas McGuire pa bo orisal značilnosti realnočasnih sistemov, ki temeljijo na Linuxu. Matjaž Kolarič iz Iskre Transmissions bo spregovoril o vgrajenih Linux-platformah za upravljanje radijskih in optičnih zvez, Nils Magnus, starejši svetovalec za varnost pri nemškem podjetju Security Networks AG, pa bo orisal vlogo Linuxa v videu. V okviru sekcije bodo potekale še praktične delavnice o kakovosti storitev na Linuxu (pod vodstvom mag. Denisa Lackovića iz Optima Telekoma), o realnočasnem programju Linux (pod vodstvom Nicholasa McGuireja in Matthiasa Gorjupa) in o management portalu Strix (pod vodstvom Dobrunice Pavlinušića iz GBS-IT).

Izjemno pestro bo tudi na sekciji o spletnih sistemih. Brian King iz Mozilla Group bo spregovoril o poslovnih aplikacijah z Mozillo, Matjaž Ostroveršnik iz Halcoma ter mag. Marko Gombač in Sašo Vodopivec iz podjetja Result pa bodo predstavili tehnologijo XUL. Janez Resnik iz Hal interactive bo udeležence seznanil s pripravo naprednih gradnikov za PHP.

V poslovni sekciji bo Klemen Kobilica iz IBM Slovenija predstavil razvoj Linuxa od strežnika do namizja, Denis Tomašević iz Asteca bo spregovoril o centralnem upravljanju delovnih postaj v okolju Linux VEPO, Drago Belak iz IBM Slovenija pa bo orisal celovite rešitve z Linuxom iz vidika poslovnih strategij. Udeleženci te sekcije bodo izvedeli marsikaj zanimivega tudi o sambi v poslovnem svetu (Anže Vidmar, Avtenta), o programju GNU/Linux v slovenskih podjetjih (Sergej Rožman, Abakus Plus) ter o izobraževanju in o certificiranju za Linux (Rok Debevc, Jedro.org).

V tehnični sekciji bo Monika Varkonji Šajn iz Unistara LC orisala, kako lahko neboleče preiti s strežniške platforme NetWare na Linux, Matjaž Godec iz Agende bo predstavil upravljanje strežnika z orodjem Cfengine, Milan Gibor iz Virisa pa bo spregovoril o virtualizaciji strežnikov. David Gorišek iz portala www.e-racuni.com bo udeležence seznanil z razvojem tega portala z odprtokodnimi orodji, Burut Žnidar iz IBM Slovenija bo spregovoril o varnosti na Linuxu, Lazar Obradović in Boško Radivojević iz podjetja EUnet pa bosta predstavila razvoj gruč (clusters) za elektronske poštne storitve z Linuxovim programjem.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

GENIS d.o.o.

Likozarjeva 1a, 4000 Kranj, Tel: 04 251 93 00
Podjetje Genis je eden vodilni slovenskih proizvajalcev informacijskih rešitev za poenostavitev in digitalizacijo delovnih postopkov v srednjih in velikih podjetjih. Njegove ... Več

COMMA d. o. o.

Ulica heroja Šaranoviča 27, 2000 Maribor, Tel: 040 756 756
Vrhunska izvedba, korektne cene in dobre reference najprimerneje opišejo podjetje Comma d. o. o., ki že 18 let ponuja izdelavo spletnih strani in spletnih trgovin s podporo strankam ... Več

MVM SERVIS d.o.o.

Na trgu 28, 3330 Mozirje, Tel: 031 611 116
MVM SERVIS, spletne in grafične storitve, d. o. o. je podjetje, specializirano za celovito ponudbo kreativnih grafičnih rešitev na ključ. Od konkurence jih ločuje popolnoma lastna ... Več

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več