Sporna evropska direktiva o avtorskih pravicah postala uradna!
Sporna evropska direktiva o avtorskih pravicah, katere besedilo je dvignilo veliko prahu v javnosti, je uradno začela veljati, saj je bila nedavno objavljeno v uradnem listu Evropske unije. Uradna objava dejansko pomeni, da je pričelo teči dveletno obdobje, v katerem morajo države članice Evropske unije prilagoditi svojo lokalno zakonodajo omenjeni direktivi. Ker pa direktiva ni zakonski akt, ampak zgolj niz smernic, bo zanimivo spremljati, kako bo slovenski parlament te določbe uvedel v našo zakonodajo in kako se bodo te določbe izvajale.
Med vsemi členi nove direktive o avtorskih pravicah in enotnem digitalnem trgu je seveda zdaleč najbolj problematičen 13. člen, saj ponudnikom spletnih vsebin neposredno nalaga odgovornost, da vzpostavijo filter za preverjanje, ali različne vsebine in dela, ki so jih naložili njihovi uporabniki, morebiti kršijo avtorske pravice. To bi v praksi lahko pomenilo celo cenzuriranje spletnih vsebin, ki ne kršijo avtorskih pravic, saj bo delovanje algoritma pod nadzorom ponudnikov spletnih vsebin. Poleg tega bi bilo to tudi veliko finančno breme za ponudnike, še zlasti pa za manjše spletne platforme, saj lasten razvoj tovrstnih filtrov ne bo ravno poceni, kar bo veljalo tudi za tuje rešitve, zato si trgovci že manejo roke.
Čeprav nihče točno ne ve, kako se bo sporna direktiva o avtorskih pravicah in enotnem digitalnem trgu dejansko izvajala v praksi, je še zadaj jasno, da bo skoraj zagotovo škodila tako spletnim velikanom kot uporabnikom svetovnega spleta. Pri nas bo celoten postopek implementacije pričakovano vodilo ministrstvo za gospodarstvo. Ker časa na razpolago ni ravno veliko (zgolj dve leti), verjamemo, da se bo javna razprava glede implementacije novih pravil na svetovnem spletu kmalu pričela.
Prijavi napako v članku