Nova številka revije: Pri delu od doma in hrambi podatkov sta pomembni zanesljivost in varnost
Koronavirus je v hipu in povsem spremenil našo vsakodnevno rutino – med drugim je nekaj najbolj običajnega postalo tudi delo od doma, pa sestanki prek videoklicev in podobno. Saj ne, da prej ne bi vedeli, da tehnologija, ki to omogoča, obstaja, a je porast uporabe v zadnjem mesecu in pol zares neverjeten. Če smo prej poznali enega ponudnika tovrstnih storitev, zdaj poznamo vsaj tri.
Videokonference, webinarji in podobno – vse to je marsikdo na novo zapisal v svoj slovarček osvojenih besed.
Poznamo vrsto rešitev za delo od doma. Lahko gre za oddaljene dostope do računalnikov, ki so v podjetju, oblačne storitve, do katerih dostopate kadar koli in kjer koli, kontrole dostopa in podobno. Vsem pa je skupno, da omogočajo in olajšajo delo od doma. Predvsem je pomembno, da je tovrstno delo učinkovito, da ne prihaja do zapletov in je pri dostopih ustrezno poskrbljeno za varnost podatkov.
Podatki so pomembni in vse bolj dragoceni, ne glede na to ali govorimo o podatkih, ki jih hranimo v svojih mobilnih telefonih ali o podatkih podjetja, ki jih imajo na svojih strežnikih.
Pandemija in (nova) digitalna prihodnost Slovenije
(Piše Jaka Repanšek, vodja strateške skupine za regulativo in okolje Slovenske digitalne koalicije)
Kriza zaradi novega koronavirusa nas sili v hitre spremembe načina dela in v uvajanje digitalnih orodij prav na vseh področjih našega življenja.
Večji del družbe si v tem času predvsem prizadeva, da bi krizno obdobje preživel, gospodarstvo pa se bolj kot kdaj prej ukvarja z dilemo, kako poslovanje prilagoditi novim razmeram. Z lahkoto lahko zatrdimo, da po koncu pandemije nikoli več ne bo tako, kot je bilo. Samoumevna fizična navzočnost nenadoma ni več (nujno) potrebna, vse sfere naših življenj se digitalizirajo. Nenadoma smo ugotovili, da lahko s sestanki in sklepanjem dogovorov na daljavo prihranimo čas in denar.
Gotovina bo marsikje izginila iz vsakodnevnega življenja, nastale bodo valute, kot je švedska e-Krona, japonski E-Coin, ruski CryproRuble in še mnogo drugih. Digitaliziralo se bo tudi skoraj celotno javno življenje. Izobraževalni sistem, od osnovnih šol do visokega šolstva je praktično v tednu dni prešel na učenje na daljavo. Zasebno se družimo le še prek različnih mobilnih aplikacij, nakupujemo prek spleta, plačujemo prek e-računov. Odhode na fakultete bo marsikje nadomestilo digitalno učenje in opravljanje izpitov, tudi ko bo pandemija že daleč za nami.
Več vsebine lahko preverite v sveži izdaji revije Računalniške novice, ki je že na voljo v vaši najljubši prodajalni časopisov in revij.
V tokratni številki revije Računalniške novice ne spreglejte tudi:
- Odjemalec elektronske pošte s poudarkom na zasebnosti
- Kršenje karantene ugotavljali s pomočjo družbenih omrežij
- Recenzija: DOOM Eternal – povratek ikone
Sledite nam tudi na družbenih omrežjih:
Prijavi napako v članku