Nova številka revije: INTELIGENTNI DOM je naslednja evolucijska stopnja pametnega doma
Ko opremljamo dom ali zgolj dodajamo opremo, ki nam tako ali drugače popestri vsakdan, ne moremo mimo naprav, kot so pametni televizorji, projektorji, Hi-Fi sistemi, oprema za domači kino in podobno. Toplotne črpalke, klimatizacija in prezračevanje pa so danes praktično postali del našega vsakdana. Za uporabnika imajo velik pomen tudi avtomatizacija, boljša varnost in večje udobje. Naprave v sodobnem domu poenostavijo marsikatero opravilo.
Prve pametne hiše so bile le ideje, ki jih zaradi tehnoloških omejitev dolgo časa ni bilo mogoče realizirati. Pametne domove je bilo moč spremljati le v futurističnih filmih, ki so nam dajali upanje, da bo nekoč vsakdanji dom lahko opravil vsaj delček videnega v filmih. Čeprav ideja obstaja že več desetletij, dejanski pametni domovi obstajajo le kratek čas. Tehnologija se še ni uveljavila povsod po svetu, niti v bolje razvitih državah.
Inteligentni dom je naslednja evolucijska stopnja za pametne oziroma povezane domove. Naslednjih deset let bo zaznamovanih z novo prediktivno tehnologijo in analitiko. Inteligentni dom pomeni zavedanje, učenje in personalizacijo. Vključeval bo strojno učenje in ekosistem za prediktivno modeliranje, ki bo pokrival vse funkcije doma, vključno z varnostjo, nadzorom, udobjem, zdravjem, aplikacijami za upravljanje z energijo in opremo za domačo zabavo. Inteligentni dom se uči vedenja in preferenc stanovalcev. Prilagaja se njihovim potrebam in jih tudi predvideva. To je dom, ki uporablja podatke, zbrane iz različnih naprav in senzorjev okoli doma, pa tudi iz drugih virov, kot sta vreme in promet.
Gmail: 8 trikov za boljšo e-poštno izkušnjo
Gmail je eden najpogosteje uporabljenih ponudnikov e-poštnih storitev. Je brezplačen in združljiv z drugimi Google storitvami. Vsebuje tudi veliko funkcij, ki pomagajo učinkovito upravljati vaš nabiralnik in posledično povečati produktivnost, vendar jih večina uporabnikov ne uporablja ali pa še huje – niti jih ne pozna.
Podokno za branje je odlična in ena najbolj priročnih Gmail funkcij. Nekdanji uporabniki aplikacije Outlook ste za to funkcijo že slišali in ste jo zagotovo tudi uporabljali. Prvotno Gmail ni imel te možnosti, sčasoma jo je dodal kot del naprednih oziroma Labs funkcij, zdaj pa je že nekaj časa uradno orodje za lažje in hitrejše branje e-poštnih sporočil.
Gmail vam lahko pri hitrejšem pisanju e-pošte pomaga s predlogi besed in besednih zvez. Umetna inteligenca, ki jo morate najprej aktivirati, se uči vašega sloga pisanja in vam na podlagi teh podatkov predlaga nadaljevanje stavka ali največkrat uporabljenih fraz. Podobno funkcijo imajo skoraj vse sporočilne mobilne aplikacije oziroma tipkovnice.
Kako uporabljate pametno predvidevanje in sestavljanje besed?
Več vsebine lahko preverite v sveži izdaji revije Računalniške novice, ki je že na voljo v vaši najljubši prodajalni časopisov in revij.
V tokratni številki revije Računalniške novice ne spreglejte tudi:
- Nič več Facebook, ampak Meta
- Oura Ring: najboljši pametni prstan doslej
- 500 terabajtov na mediju v velikosti CD-ja
- Kako deluje 120-vatni polnilec podjetja Xiaomi?
Sledite nam tudi na družbenih omrežjih:
Naročite se na revijo Računalniške novice TUKAJ.
Prijavi napako v članku