Nič več Siri prisluškovanja s strani Appla
Vaši pogovori s Siri ne bodo več direktno prehajali do Appla. Tehnološki gigant je v sredo potrdil, da bo zaustavil prednastavljeno shranjevanje glasovnih posnetkov svojih uporabnikov. Po tem, ko je The Guardian julija letos razkril sumljivo prakso Appla, kjer so zaposleni redno poslušali avdio zapise Siri pogovorov, se je “veliko jabolko” odločilo, da bodo spremenili nastavitve zasebnosti, ki se tičejo uporabe glasovne asistentke Siri. Ne glede na to, da so avdio posnetki bili anonimni, so vključevali podatke, po katerih je bilo osebe možno identificirati. Imena, podatke zdravstvenih kartotek in celo avdio posnetke spolnih odnosov.
V začetku avgusta je Apple napovedal, da bodo prekinili pogodbeni program z izvajalci storitve transkripcije avdio posnetkov. V sredo, ko so dokončno odločitev tudi uradno potrdili, so med drugim naznanili, da so prekinili pogodbe z vsaj 300 pogodbeniki v Evropi. Kot smo že pisali, je Apple najel ljudi, ki so poslušali posnetke pogovorov z asistentko Siri, da bi izboljšal sistem umetne inteligence v ozadju Siri. Človeški pogodbeniki so pomagali izboljšati programsko opremo skozi proces, ki se imenuje “grading”. Apple bo še vedno nadaljeval s to prakso, vendar samo pri tistih uporabnikih, ki bodo to zavestno dovolili. Apple bo torej prenehal s snemanjem avdio posnetkov, kot prednastavljena lastnost.
“Siri smo ustvarili za to, da bi uporabnikom pomagali stvari opraviti hitreje in bolj učinkovito, brez, da bi njim bilo potrebno sklepati kakršenkoli kompromis glede zasebnosti. Zelo smo hvaležni našim uporabnikom, ki so strastni uporabniki asistentke Siri. S tem nas dodatno motivirajo, da postajamo boljši in boljši”, so pri Applu zapisali v sporočilu za javnost.
Apple bo program nadaljeval to jesen
Že jeseni bo Apple nadaljeval s programom, vendar bodo sedaj samo Applovi zaposleni tisti, ki bodo lahko poslušali avdio posnetke. Če se zaposleni, ki bo zadolžen za poslušanje, odloči, da je bil avdio posnetek narejen po nesreči, ga bo takoj izbrisal.
Za razliko Googla in Amazona, Apple ne dovoli, da bi uporabniki izbrisali svoje avdio posnetke. To pa za to, ker Google in Amazon vežeta posnetke na račun uporabnika, medtem ko Apple uporablja naključne identifikatorje za Siri posnetke. Te lahko uporabnik spreminja v nastavitvah. V izjavi je Apple še zapisal, da je ta lastnost edinstvena, kar se tiče digitalnih asistentov. Naključni identifikator bo tako po šestih mesecih odstranjen.
Po tem, ko se je Apple odločil, da prekine z izvajanjem programa, je sledil potezi tudi Amazon. Svojim uporabnikom odslej omogoča, da odznačijo človeško ocenjevanje Alexinih posnetkov. Google je naredil enako, s tem, da je Google to potezo potegnil po tem, ko so to zahtevali nemški regulatorji.
“Prisluškovanje” avdio posnetkom digitalnih asistentov je v tehnološki industriji zelo razširjena praksa. Microsoft je na primer uporabil pogodbenike, da so ti prisluškovali pogovorom uporabnikov s svojimi Xbox konzolami. Tudi Facebook je recimo ustavil analiziranje avdio pogovorov med uporabniki, po tem, ko je Bloomberg razkril, da tehnološki velikan plačuje pogodbenikom, da delajo transkripte pogovorov. Namesto tega se je Apple odločil, da bo v namene izboljšanja asistentke Siri, uporabljal računalniško ustvarjene transkripte.
Prijavi napako v članku