Računalništvo, telefonija
09.06.2012 16:51

Deli z drugimi:

Share

Ni vsak oblak zanesljiv oblak

V podjetju Advant poudarjajo, da napake pri načrtovanju podatkovnih centrov lahko pomenijo 30-40 odstotkov višje stroške obratovanja.
V podjetju Advant poudarjajo, da napake pri načrtovanju podatkovnih centrov lahko pomenijo 30-40 odstotkov višje stroške obratovanja.

Advant je prvi v Sloveniji pridobil certifikat in akreditacijo ameriškega inštituta Uptime za načrtovanje podatkovnih centrov visoke razpoložljivosti.

“Ocenjujemo, da bo zaradi različnih razlogov veliko podjetij še lep čas vztrajalo pri lastnih podatkovnih centrih. Predvsem to velja za večje uporabnike in tiste, ki jim interna regulativa ne dovoljuje drugačnih pristopov. Pred ponudniki fizične infrastrukture in storitev v oblaku je zahtevna naloga, da potencialne stranke prepričajo o varnosti in ekonomski smiselnosti vstopa v oblak,« pravi Branko Jovanović, vodja inženiringa v podjetju Advant.

Nizki stroški obratovanja

V podjetju Advant poudarjajo, da napake pri načrtovanju podatkovnih centrov lahko pomenijo 30-40 odstotkov višje stroške obratovanja. »Investicija v sodobno in učinkovito infrastrukturo podatkovnega centra se lahko povrne že v nekaj letih,« dodaja. »Žal opažamo, da se temu področju še vedno posveča premalo pozornosti. V sodobnem podatkovnem centru moramo stremeti k temu, da je razmerje med energijo, ki jo porabi IT oprema in energijo, ki jo porabijo ostali, podporni, sistemi. vsaj 2:1 – PUE faktor mora biti vsaj 1,5. Pri tem moramo največ pozornosti posvetiti sistemu hlajenja oziroma odvajanja odvečne toplote, ter sistemu napajanja.« Zanimiv podatek je, da vodilni proizvajalec na tem področju, podjetje APC by Schneider Electric, letno investira v raziskave in razvoj tovrstnih sistemov kar 90 milijonov USD.

Varnost in nadzor

»Glede na potrebno stopnjo varovanja opreme in podatkov imamo možnost izvedbe podatkovnih centrov z različno stopnjo fizične varnosti,« razlagajo v podjetju Advant. »Lahko se zaščitimo pred požarom, poplavami, prahom, vandalizmom, elektromagnetnimi vplivi in podobno,« dodaja.

Ključna prednost sodobnih podatkovnih centrov so po njegovih besedah tudi centralni nadzorni sistemi, ki prek nadzorne konzole omogočajo spremljanje delovanja vseh podsistemov in tako izvajanje celostne diagnostike. Večino podsistemov lahko krmilimo na daljavo. Tako ni nujna fizična prisotnost, reakcijski čas pa je zelo kratek. S tem prihranimo čas in denar.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem ADVANT d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri ADVANT d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem ADVANT d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več
Zlati partner

EPSON

, ,
Zlati partner

LENOVO TECHNOLOGY B.V. AMSTERDAM

Pot za Brdom 100 (Tehnološki Park - G), 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 71 80
Lenovo stremi k izdelavi vrhunskih računalnikov in internetnih naprav z vgrajenimi najnovejšimi tehnologijami, z edinstvenim dezajnom. Vse to za za brezkompromisno doživetje uporabnikov! Ena ... Več
Zlati partner

TIFT d.o.o.

Kamniška ulica 41, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 10 20
Poslovni sistemi se že nekaj časa soočajo s procesom postopne digitalizacije naprav za pripravo, oblikovanje in izdelavo različnih dokumentov. Digitalni Hibridni Upravljalci Dokumentov ... Več