Ne rešujte prepirov v razmerjih prek tekstovnih sporočil, pravijo znanstveniki!
Če ste tudi vi v eni tistih partnerskih zvez, ki vključujejo dosti SMS-anja in drugega tekstovnega sporočanja, potem morda niste v najsrečnejšem razmerju. Tako vsaj meni zadnja raziskava, ki ugotavlja, kako partnerji v resnih zvezah uporabljajo tehnologijo za medsebojno komunikacijo.
Rezultati raziskave, ki so jo opravili na univerzi Brigham Young, pravijo, da moški, ki redno pošiljajo sporočila svoji ženski partnerici, te zveze ne cenijo prav dosti oziroma jo uvrščajo med razmerja slabše kvalitete. Ženske, ki se prek takšnih sporočil rade opravičujejo oziroma razrešujejo partnerske težave, menijo podobno.
Vzorec raziskave je sicer malce sumljiv, sestavljen je namreč iz le 276 oseb v starosti od 18 do 25 let, večinoma gre za višje izobražene belce, med njimi pa je kar tretjina Mormonov, ki sicer v ZDA predstavljajo le 1,7 % prebivalstva. Resnici na ljubo se raziskava ne hvali s tem, da bi bila reprezentativna, je pa zagotovo zabavna.
Zanimiv izsledek je denimo tudi ta, da se po izmenjavi naklonjenih sporočil oba partnerja počutita dobro glede razmerja, vendar ne enako dobro, saj se prvotni pošiljatelj počuti bolje. Partnerji naj bi tudi dosti lažje komunicirali prek besedilnih sporočil kot pa prek družbenih omrežij, saj jih več kot 80 % vprašanih pošlje svojemu partnerju več kot eno sporočilo dnevno.
Sledi najzanimivejši del. Pari, ki rešujejo prepire prek tekstovnih sporočil, so tesneje povezani z nesrečnimi razmerji. To si Jonathan Sandberg, eden izmed avtorjev raziskave, razlaga s tem, da »tekstiranje« prejemniku poda bistveno manj informacij kot osebna komunikacija. »Reakcije na razočaranja se zgodijo hitreje v osebnem stiku,« pravi Sandberg in dodaja: »Besedilna sporočila so precej ozka in onemogočajo širino ljudi, ki je potrebna za komunikacijo.«
Prijavi napako v članku