Avtomobilizem
Telefoni
Računalništvo, telefonija
Socialna omrežja
24.12.2024 14:10

Deli z drugimi:

Share

Največji tehnološki trendi v letu 2025

Pričakujemo lahko pestro, z umetno inteligenco nabito, leto 2025.

Tehnologija in inovacije se ne pojavijo preprosto iz nič. Tudi s pojavom umetne inteligence, za katerega nekateri morda mislijo, da bo prinesel neverjetne, generativne bližnjice, imajo podjetja še vedno pomembne razvojne cikle in gradijo na podlagi internih signalov ter mnogih drugih, ki prihajajo s trga in konkurence. Morda je največja razlika med tehnološkimi cikli nekoč in danes transparentnost; podjetja razvijajo izdelke in storitve pred našimi očmi z odprtimi in javnimi različicami beta, zaradi katerih smo lahko tudi mi del procesa.

Zato verjetno ni potrebno biti jasnoviden, da bi vedeli, kaj prihaja v novem letu. Če ste bili letos vsaj malo pozorni, bo večina tega, kar sledi, verjetno izzvala: “Oh, saj sem vedel” ali “To sem mislil.”

“Eksplozija” umetna inteligence

Precej očitno kajne? Ne glede na vse bi lahko v letu 2025 videli pomembne spremembe na področju umetne inteligence. Pričakujemo več UI-ja praktično povsod in kar je še pomembneje, ljudje bodo bolje razumeli, kako dotična tehnologija deluje za njih kot potrošnike ali poslovne uporabnike. Po domače rečeno se bomo manj spraševali, zakaj ta tehnologija v resnici obstaja.

Dejstvo je, da potrošniki ne bodo izkoristili poln potencial umetne inteligence, dokler ne bodo razumeli, kako točno jo uporabljati in kakšno dodano vrednost prinaša. V letu 2025 pričakujemo, da bo postalo bolj jasno, kako uporabiti UI, da bi prišli do želenih rezultatov.

UI agenti

2025 bo leto, ko bodo UI agenti naredili večji preboj. Za vse tiste, ki vam ta pojem ni znan, UI agenti lahko v imenu vas analizirajo okolje in ostale interakcije ter izvedejo zelo specifično definirane naloge. Pri spletnem portalu Tech Radar celo napovedujejo, da bo razvoj UI agentov največja stvar na področju umetne inteligence v letu 2025. “V zadnjih treh letih smo dobili osnovo za svet, ki ga poganjajo agenti. Naslednje leto bodo na tem področju priča velikim preskokom in UI agenti bodo postajali del vseh UI aplikacij”, so zapisali pri Tech Radar-ju.

Torej gre za razvoj in dejansko uporabo v praksi. Vprašanje je, koliko potrošniških aplikacij bo vsebovalo vgrajene UI agente in ali jih bodo potrošniki dejansko uporabljali. Če nič drugega, v prihodnjem letu pričakujemo širok razcvet UI agentov v podjetjih.

UI nosljive naprave, adijo

V letošnjem letu smo na trgu opazili kar nekaj samostojnih naprav, katere poganja umetna inteligenca. Njihov kolektivni neuspeh dokazuje, da je umetna inteligenca zmogljiv dodatek večjih aplikacij in produktov, ni pa učinkovita kot samostojna naprava.

ChatGPT, Copilot, Gemini in ostali delujejo veliko bolje, ko so vgrajeni v naše najljubše mobilne naprave in ne, ko jih moramo nositi v ločeno. UI nosljive naprave, kot so Rabbit RS, Friends in Plauds verjetno ne bodo preživele leta 2025, bo pa njihovo UI osrčje najverjetneje živelo v obliki aplikacij, na naših iPhonih in Androidih.

Vojna čipov

Združevanje mobilnih in namiznih čipov bo v letu 2025 doseglo vrhunec, saj se bodo največji igralci potegovali za prvo mesto na področju zmogljivosti, energetske učinkovitosti, umetne inteligence in življenjske dobe baterije. Intel se sooča z obdobjem negotovosti, Nvidia pa bi lahko vstopila na trg namiznih procesorjev. Kljub temu bo Apple še naprej postavljal standarde. Njegov M1 čip iz leta 2020 je postavil visoko letvico, kateri se poskušajo ostala podjetja s čipi za prenosnike (in v manjši meri za namizne računalnike) od takrat šele približati.

Qualcomm je v letu 2024 s svojo linijo X Elite ponudil najboljšo alternativo Applovemu čipu, vendar še ni povsem jasno, ali so sistemi, ki uporabljajo te čipe, postali prodajni hit. Jasno pa je, da Intel, Qualcomm in Apple končno ponujajo uporabnikom prenosnikov tisto, kar si želijo: zmogljivost in učinkovitost.

Leto 2025 bo prineslo velik napredek na področju življenjske dobe baterij v prenosnikih z operacijskima sistemoma Windows in macOS, ki se bo podaljšala na skoraj 30 ur. Vsak novi čip bo podpiral vedno večje lokalne generativne modele. To pomeni novo dobo za mobilno računalništvo, vendar smo lahko prepričani, da bo Apple tudi v letu 2025 ostal vodilni na tem področju.

Windows počasi izgublja

Microsoftova se močno osredotoča na Copilot, kar nas lahko vodi k vprašanju, ali bo leto 2025 tisto, ko bo tehnološki velikan iz Redmonda postavil Windows na stranski tir. Možno je, da se bo Microsoft skoraj v celoti posvetil razvoju Copilota, medtem ko bo platforma Windows nadaljevala svojo preobrazbo v programsko opreme kot storitev (SaaS). Na tej poti velike nadgradnje postajajo manj pomembne kot privlačne funkcije, kot sta Copilot in Edge.

Spletni portal Tech Radar na tej točki ni pokazal pretiranega navdušenja. “[Microsoft] bo še naprej integriral umetno inteligenco v Windows, vendar bo Copilot njihov največji poudarek v naslednjih dveh letih.

Natanko tako – v letih 2025 in 2026 bodo glavni marketinški proračuni, razen če se zgodi nekaj povsem nepričakovanega, namenjeni predvsem Copilotu. Za potrošnike bo Copilot vseprisoten, čeprav nismo prepričani, ali ga bodo sprejeli z navdušenjem. Uporabniki sistema Windows že izražajo frustracije zaradi nenadne prisotnosti Copilota v opravilni vrstici in na novih tipkovnicah prenosnikov. Microsoft mora jasno komunicirati o koristih Copilota za potrošnike, vendar se zdi, da tega še niso uspeli prepričljivo predstaviti. Leto 2025 je Microsoftova priložnost.

AR očala končno na potrošniške police

Obstaja verjetnost, da bo leto 2025 prelomno za AR očala, saj bi lahko dosegla potrošniški trg (verjetno v drugi polovici leta), konkurenca za prevlado pa bo izjemno velika. Po tem, ko so pri portalu Tech Radar preizkusil Meta Orion in Snapova AR Spectacles, menijo, da se tekma na AR trgu pospešuje hitreje, kot je večina pričakovala. Meta je trenutno v vodstvu, vendar ima Snap dostop do istega silicija in bi jih lahko dohitel. Tekma bo napeta, vendar verjamemo, da bomo končno videli vsaj en par AR očal, ki bodo tehnološke kupce prepričala, da prikimajo nosljivi AR tehnologiji.

Apple bi lahko igral pomembno vlogo, vendar se mora najprej soočiti z usodo svojih Vision Pro očal. Zdi se, da te ne morejo preživeti brez cenovno dostopnejše različice. Glede na govorice Apple že dela na tem, vendar če je ne bo dostavil, bi lahko leto 2025 postalo leto, ko bo Apple Vision Pro počasi začel opuščati (ne bo jih še ukinil, vsaj ne tako kmalu).

Velik premik na področju družbenih omrežij

Bluesky bo v letu 2025 prevzel vodilno vlogo in se z omrežjem Threads pomeril za naziv “najbolj vroče” platforme (čeprav to ne pomeni nujno največje), medtem ko bo X še naprej držal krono po številu aktivnih uporabnikov. Kljub vsemu bodo tisti, ki iščejo bolj pozitivne ton in vsebine na družbenih omrežjih, začeli zapuščati platformo. Na splošno je opaziti, da je čar družbenih omrežij že nekoliko zbledel. Večina platform uvaja strožje nadzore, bodisi zaradi zahtev vlad bodisi da bi se izognile prihodnji regulaciji in spremenile način komuniciranja na omrežjih.

Glede prihodnosti TikToka in morebitne prepovedi uporabe v ZDA se zdi, da bi lahko TikTok brez težav preživel začetek leta, a resnejša odločitev okoli 19. januarja postaja vse bolj verjetna. Kakorkoli, Američani bodo TikTok uporabljali, dokler jih kdo ne ustavi.

Pisci portala Tech Radar so si glede prihodnosti družbenih omrežij večinoma složni: “Vidimo, da bo X v letu 2025 izgubil še več uporabnikov, medtem ko bosta Bluesky in Threads pridobila pomemben zagon. [Lastnik X-a in direktor Tesle Elon] Musk bo preveč zaposlen z drugimi projekti, zaradi česar bo X še naprej izgubljal uporabnike in momentum.”

Leta 2025 bo Musk so-vodil nekakšen obsežen projekt ameriške vlade, ki bo poskušal iz birokracije izvleči ogromno denarja in kadrov. To bo zagotovo dovolj velika motnja.

Električna vozila

Električna vozila in samovozeči avtomobili bodo v letu 2025 naleteli na ovire, saj se industrija prilagaja, medtem pa se pionir Tesla sooča s posledicami, ker na trg ni dostavil električnega vozila za manj kot 30 tisoč dolarjev. Poleg tega je Tesla s Cybertruckom predstavil eno najmanj zanesljivih električnih vozil doslej. Električni tovornjaki in drugi avtomobili ne dosegajo pričakovanj, kot so jih imeli veliki avtomobilski proizvajalci, medtem ko bo nova administracija v ZDA usmerjala trg nazaj proti prihodnosti z motorji na notranje zgorevanje.

Zanimanje za zložljive telefone narašča

Zložljivi telefoni, ki jih ponujajo Google, Samsung, Huawei, Oppo in drugi trenutno predstavljajo le 1,5 % trga pametnih telefonov. Morda se to naslednje leto spremeni.

Določen del piscev portala TechRadar napoveduje, da bodo zložljivi telefoni do leta 2025 počasi narasli na 3 % trga, vendar bo trg popolnoma pretresel Apple, ko bo napovedal zložljivi iPhone. Naprava sicer ne bo na voljo pred letom 2026, vendar bo spodbudila nov val zanimanja za to kategorijo in zbudila konkurente.

Na drugi strani pa imamo pisce, ki se s to idejo na strinjajo in niso najbolj optimistični glede tega, da bi Apple sploh naredil zložljivi telefon.

V članku na to temo so izpostavili, da ima največ prostora za inovacije trg tablic, zato ne bi bilo presenečenje, če bi Apple svoje raziskave zložljivih naprav usmeril v tablice. Težko je seveda z gotovostjo trditi, da Apple nikoli ne bo naredil zložljive naprave, vendar zaenkrat še ni jasnih znakov, ki bi kazali na to.

Zaostritev carin ne prinaša nič dobrega

Pričakujem, da bodo carine destabilizirale tehnološko industrijo. Podjetja bodo verjetno hitela iskati izjeme (ko bodo podjetja hodila na sestanke k predsedniku Trumpu, bodo vrata Bele hiše postala pravi vrtiljak), cene potrošniške elektronike pa se bodo v začetku leta 2025 preventivno dvignile. Prav tako se moramo pripraviti na pomanjkanje ključnih produktnih kategorij, saj se bodo začele trgovinske vojne in dobavne verige pa se bodo močno zožile. Prosti pretok, recimo silicija, med drugimi državami in ZDA bi se lahko zmanjšal na minimum.

Gre za pomemben aspekt razvoja tehnološke industrije v naslednjem letu. Če Trump uvede carine, bodo prizadele vsa tehnološka podjetja, ki izdelujejo izdelke na Kitajskem. Namen carin je vrniti več proizvodnje v ZDA. Ta vlak je odpeljal pred 15 leti in se ne bo nikoli vrnil. Namesto tega bo nova proizvodnja šla v Indijo, Vietnam, Malezijo, Kambodžo in druge regije, kjer je delovna sila cenejša. Podjetja, kot je Apple, že leta poskušajo razpršiti proizvodnjo izven Kitajske, vendar se je le malo te proizvodnje vrnilo v ZDA. Če se bo Trumpova administracija osredotočila na carine proti Kitajski (in nekaj proti Mehiki ter Kanadi), bo to le pospešilo proces, saj bodo podjetja iskala načine za zmanjšanje svoje izpostavljenosti Kitajski. Na koncu ameriški delavci in potrošniki v letu 2025 ne bodo imeli koristi. Kaj bo prineslo leto 2026 pa še težje napovemo.

Aja, pa veliko robotov

Revolucija humanoidnih robotov je pred nami in v letu 2025 bi lahko prišlo do prave eksplozije njihovih zmožnosti in različic. Zaenkrat kaže, da še nismo tam, da bi lahko svojega lastnega robota uporabljali kar doma.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

AUDIO BM d.o.o.

Italijanska ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 059 044 055
Kot eden najpomembnejših čutov nam sposobnost sluha omogoča povezovanje in socializiranje s preostalim svetom. Najpomembneje pa je, da nas sluh poveže z ljudmi in omogoča komunikacijo ... Več
Zlati partner

Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 589 81 26
Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji, je globalno tehnološko podjetje za plačilne rešitve. Družba je del mreže Mastercard, ki obsega več kot 210 držav in ozemelj po ... Več
Zlati partner

Sony Europe B.V., podružnica v Sloveniji

Dunajska cesta 156, 1000 Ljubljana, Tel: 01 888 8761
Sony Europe B.V. je multinacionalno podjetje za elektroniko s sedežem v Tokiu na Japonskem. V Evropi deluje prek svoje evropske podružnice Sony Europe B.V., ki je prisotna v več ... Več

BILLY POS d.o.o.

Hudourniška pot 2, 1000 Ljubljana, Tel: 051 888 710
Billy rešitve za davčne blagajne temeljijo na tehnologiji v oblaku, kjer so podatki varno shranjeni v primeru izgube ali okvare naprave. Več