Največ lažnih novic delijo starejši uporabniki spleta
Največja težava lažnih novic je predvsem v tem, da jih težko prepoznamo, saj so napisane na način, da zlahka prelisičijo bralca in ga s tem zavedejo do takšne mere, da izbere odločitev, ki je sicer ne bi. Pred kratkim pa je celo umetna inteligenca dokazala, da pri pisanju lažnih novic enostavno nima konkurence. Ta je namreč sposobna “pisanja” prepričljivih, a povsem lažnih in izmišljenih besedil.
Pri vsem tem pa je zanimivo predvsem to, da lažne novice delijo predvsem uporabniki družbenih omrežji, ki so starejši od 65 let. To je dokazala nedavna raziskava, ki so jo opravili raziskovalci ameriških univerz Princeton in Univerze v New Yorku, in sicer na vzorcu 3.500 uporabnikov Facebooka in drugih priljubljenih družbenih omrežij. Lažne novice je na omenjenem vzorcu namreč delilo kar 11 odstotkov uporabnikov, ki so bili starejši od 65 let, medtem ko je bil ta delež med 18. in 29. letom starosti le tri odstotke.
Študija ni določila vzroka, zakaj je med starejšimi večji del takšnih, ki lažne novice delijo, je pa pomembno, da jih prepoznamo. Čeprav ni preprostega ali univerzalnega načina za prepoznavanje lažnih novic, smo za vas na spletni povezavi http://bit.ly/2GKgM1l pripravili nekaj napotkov, kako zrno ločiti od plevela oziroma kako resnične novice ločiti od lažnih. Upajmo, da vam bodo ti v pomoč predvsem na družbenih omrežjih, saj je tam statistično gledano zdaleč največ lažnih novic.
Prijavi napako v članku