Najbolj nezadovoljni zaposleni v IT-ju na Švedskem in Nizozemskem
Po zahtevnem letu 2022 se predvsem mladi tehnološki delavci v vse večji meri vračajo v pisarne in so tam bolj zadovoljni s svojimi delovnimi mesti.
Raven zadovoljstva na delovnem mestu med mladimi tehnološkimi delavci v Evropi se je letos znova povečala. Delež zaposlenih, ki se na svoji poziciji počutijo nezadovoljni, je padel s 35 % leta 2022 na 15 % leta 2023.
Ugotovitve izhajajo iz poročila Young Generation in Tech (ki ga podpirata Eight Roads Ventures Europe in HR platforma HiBob), v katerega je bilo vključenih 2000 zaposlenih, starih med 20 in 30 let, ki delajo v IT podjetjih v sedmih državah: v Združenem kraljestvu, na Irskem, v Franciji, Španiji in Nemčiji, na Švedskem in Nizozemskem.
Skoraj polovica vprašanih je izjavila, da so “zelo zadovoljni” s svojo vlogo, 63 % pa jih namerava v bližnji prihodnosti ostati na svojem delovnem mestu. Pred enim letom je ista skupina poročala o razočaranju, pri čemer je bil vsak četrti na meji, da bi zapustil svoje delovno mesto.
Medtem je velika večina vprašanih (82 %) izjavila, da njihove izkušnje v podjetju, v katerem delajo, »dosegajo« ali »presegajo pričakovanja«. Kar 77 % jih je povedalo, da so v zadnjih 24 mesecih vsaj enkrat napredovali.
Še vedno pa niso zadovoljni vsi. Med anketiranci so nizozemski in švedski tehnološki delavci poročali o najvišji stopnji nezadovoljstva, in sicer 17,7 % oziroma 25,3 %. Poleg tega je večina anketirancev iz obeh držav izrazila ničelno zaupanje v podjetja, v katerih delajo. Ta številka dosega 32,2 % na Švedskem in 38,7 % na Nizozemskem, medtem ko je evropsko povprečje 28,19 %. Še bolj zaskrbljujoče pa je, da je več kot polovica anketirancev v vseh regijah izjavila, da so skoraj ali popolnoma nezaupljivi.
Plača še vedno glavni motivacijski dejavnik
Pri vprašanju, ali ostati na delovnem mestu ali ga zapustiti, sta bila glavna dva najpomembnejša dejavnika plača in napredovanje. Druge motivacije so vključevale rast in uspeh podjetja ter fleksibilnost delovnega mesta.
Poleg plače so anketirani najbolj cenili hibridne in fleksibilne oblike dela, sledijo proračuni za učenje in razvoj ter ugodnosti za dobro počutje na delovnem mestu. Na četrto in šesto mesto sta se uvrstila štiridnevni model dela in možnost dela od koder koli za določen čas.
Čeprav je fleksibilnost med glavnimi prednostnimi nalogami, se mladi tehnološki delavci vračajo v pisarne. Več kot polovica vseh vprašanih je izjavila, da najraje delajo v pisarni štiri- do petkrat na teden. Hibridno delo je bilo na drugem mestu s 34,49 %, pri čemer je skoraj 40 % zaposlenih poročalo, da se počutijo enako zavzete tako doma kot v pisarni.
Le 9,38 % anketirancev je dalo prednost delu na daljavo, pri čemer tovrstno organizacijo dela najbolj cenijo zaposleni na Irskem in v Franciji.
Sprejemanje umetne inteligence
Kljub strahu, da bi umetna inteligenca prevzela delovna mesta, je bilo 78 % anketiranih prepričanih o pozitivnem vplivu tehnologije na njihovo vlogo. Večina jih je izjavila, da bo umetna inteligenca povečala njihovo produktivnost, učinkovitost in ustvarjalnost, medtem ko jih le 11 % nasprotuje uporabi AI orodij.
Prijavi napako v članku