Mobilni telefoni lahko povzročijo raka
Svetovna zdravstvena organizacija (World Health Organization) je prvič uradno zavzela stališče, da sevanje mobilnih telefonov lahko povzroči možganskega tumorja. To dejansko pomeni, da so sevanje nepogrešljivih naprav uvrstili celo med dejavnike tveganja, ki ogrožajo naše zdravje. Svetovna zdravstvena organizacija je svojo odločitev sprejela na podlagi dolgoletne študije, ki je dejansko dokazala, da izpostavljenost sevanju mobilnih telefonov lahko povzroči nastanek možganskega tumorja.
Strokovnjakom žal ali na srečo ni uspelo dokazati neposredne povezanosti med možganskim tumorjem in uporabo mobilnikov. Ti so dokazali le, da sevanje mobilnih telefonov lahko povzroči možganskega tumorja oziroma povečuje možnost za nastanek rakavih tvorb v možganih. Svetovna zdravstvena organizacija je objavila, da redna uporabna mobilnega telefona (okoli 30 minut dnevno) poveča tveganje za nastanek možganskega tumorja za 40 odstotkov. Pri tem velja omeniti, da uporabnikovo zdravje neposredno ogrožajo predvsem tisti mobilniki, ki imajo zgornji indeks SAR (Specific Absorption Rate) večji od dva vata na kilogram teže. S tem indeksom se dejansko meri količina elektromagnetnega valovanja, ki ga absorbira človeško telo. Čeprav mobilnikov z indeksom SAR večjim od dveh vatov na kilogram teže v Evropi ni dovoljeno tržiti, znanstveniki priporočajo nakup mobilnika s čim nižjim indeksom SAR (na primer Samsung Star z indeksom 0,53).
Če želite tveganje za nastanek možganskega tumorja povsem zmanjšati, vam priporočamo, da telefon pri pogovorih držite čim bolj stan od telesa, saj moč elektromagnetnega valovanja z razdaljo slabi. Zelo priporočljivo je še, da je antena mobilnika med vzpostavljanjem klica usmerjena stran od telesa in da so pogovori čim krajši. Pogovore, če se le da, raje nadomestite s kratkimi sporočili SMS. Prav tako je priporočljivo med pogovorom večkrat zamenjati uho, na katerega poslušamo in ne uporabljati mobilnika v prostorih, kjer je sprejem signala slabši (na primer v avtomobilu).
Prijavi napako v članku