Računalništvo, telefonija
Triki in nasveti
05.10.2021 15:00
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kaj je Linux in za kaj se ga uporablja?

Verjetno ste na medmrežju že zasledili uporabnika, ki je s ponosom trdil: »uporabljam Linux.« Njegov komentar je zagotovo izstopal med množico, ki prisega na Windows ali macOS.
Linux znanje je lahko zelo dragocena veščina.
Linux znanje je lahko zelo dragocena veščina.

Linux letos praznuje svojo 30. obletnico obstoja. Toda kaj sploh je Linux? Zgolj operacijski sistem ali kaj drugega? Kaj pomeni uporabljati Linux?

Linux je eden izmed mnogih operacijskih sistemov, ki spadajo pod oznako Unix. Zgodovina Unixa je izjemno zapletena, vendar Linux, čeprav vsebuje številne podobnosti z Unixom, v resnici ne uporablja njegove izvorne kode. Linux bi lahko smatrali kot vnuka Unixa. Njegov neposredni predhodnik je bil MINIX, Unixu podoben operacijski sistem, ki je nastal v poznih 80. letih z namenom, da bi študentje lažje osvojili načela oblikovanja operacijskega sistema.

Koda MINIX je bila na voljo za izobraževalne namene, vendar je ni bilo moč uporabiti za komercialne namene. Leta 1991 je 21-letni študent računalništva, Linus Torvalds, po navdihu MINIX-a ustvaril nov operacijski sitem. Združil je imena in nastal je sistem Linux.

Kaj je Linux?

Linux striktno gledano ni operacijski sistem, ampak kernel, jedro operacijskega sistema. Samo jedro Linuxa ni dovolj za sestavo uporabnega sistema. Za delo v operacijskem sistemu potrebujete druga orodja in aplikacije. Projekt GNU ponuja glavna orodja za operacijske sisteme, ki temeljijo na Linuxu. Zato se pogosto imenujejo GNU/Linux OS. Neodvisni razvijalci delujejo vzajemno za distribucijo jedra Linuxa in drugih aplikacij v uporabniškem prostoru, ki delujejo kot celota. Vse te komponente razdelijo v en sam paket, ki je operacijski sistem. Zato so operacijski sistemi, ki temeljijo na Linuxu (na primer Ubuntu), znani kot distribucije na osnovi Linuxa ali na kratko distro.

linux-ubuntu

Zakaj je tako priljubljen med uporabniki?

Znanje o Linuxu je dragocena veščina, tudi če to ni vaš glavni operacijski sistem. Linux vam lahko pomaga odpraviti težave na drugih računalnikih, brez da bi ga morali namestiti. Vse, kar potrebujete je CD, s katerim lahko rešite podatke, tudi če se računalnik ne zažene ali pa ste pozabili geslo. Linux vam lahko pomaga tudi v primeru, če ste formatirali celoten pogon.

Presenečeni bi bili, koliko spletnih mest deluje v Linuxu, in če razmišljate o postavitvi spletne mesta, boste hitro naleteli nanj. Bolj zanimivo pa je, da lahko s spletnim gostiteljem, ki temelji na Linuxu, na primer Dreamhost, gostite svoj klonirani Dropbox. Tako vam svojih podatkov ni treba zaupati tretjim ponudnikom.

Če uporabljate dva ali več operacijskih sistemov hkrati in boste kdaj želeli premakniti svoje particije, boste imeli pred seboj veliko lažje delo z zgoščenko Linux in namensko aplikacijo GParted. Tudi če ne uporabljate dvojnega zagona, boste v nekaterih primerih, ko boste želeli preiti na SSD pogon ali nadgraditi obstoječi pogon, potrebovali pomoč Linuxa. In če boste pogon želeli varno izbrisati, tako da nihče ne more dostopati do vaših podatkov, lahko to storite preko Ubuntu, operacijskega sistema, ki uporablja Linuxovo jedro.

Avtomatizacija doma, domači strežnik ali igralna konzola

Z malo znanja o Linuxu in poceni računalnikom, na primer Raspberry Pi, lahko ustvarite vse vrste drobnih pripomočkov za avtomatizacijo doma. Omejuje vas samo domišljija. Nastavite lahko sistem za nadzor doma, na steno namestite tablico Google Koledar, upravljate s senčili in klimatsko napravo, pretakate glasbo v vsakem prostoru in podobno.

Če ne želite računalnika imeti vklopljenega 24 ur na dan samo za skupno rabo datotek, je lahko majhna namenska škatla za Linux boljša rešitev. S starim računalnikom lahko sestavite domači strežnik, ki shranjuje varnostne kopije, pretaka filme in glasbo ali v kotu tiho izvaja poljubno število drugih nalog. Imate na podstrešju star računalnik, ki ga ne boste več uporabljali? Lahko ga nastavite z Linuxom in računalnik spremenite v retro igralno konzolo, s katero boste na poceni način podoživljali otroštvo.

Za konec smo prihranili primer najpogostejših uporab Linuxa. Če imate računalnik, ki se mu izteka življenjska doba, je Windows daleč od idealnega operacijskega sistema. Namestite nanj raje distribucijo Linuxa (na primer Ubuntu ali kaj podobnega) in računalnik bo dobil nov zagon. Morda ne bo zmogel vsega, kar zmore Windows, vendar je vseeno bolje, da imate funkcionalen računalnik, ki deluje brezhibno pri osnovnih opravilih.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Linux operacijski sistem


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RETTRO d.o.o., vaš partner v razvoju IT-rešitev

Šlandrova 4b, 1000 Ljubljana, Tel: 031 313 312
Mikro podjetje Rettro d.o.o. je specializirano za razvoj različnih informacijskih sistemov z najnovejšimi tehnologijami po meri naročnika. Znanje in izkušnje Rettrovih strokovnjakov ... Več

POINT.ER IT d.o.o.

Dolenji Boštanj 55, 8294 Boštanj, Tel: 07 814 98 00
Osredotočeni s Point.er Kako na enem mestu najti vse, kar potrebujete pri vodenju podjetja ali le v domači pisarni? Point.er it, d. o. o., je podjetje, ki ponuja celotne IT storitve, ... Več
Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več
Zlati partner

ADVANT d.o.o.

Cesta na Brdo 119a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 470 00 00
Podjetje ADVANT d.o.o. je z vami že od leta 1998. Naše osnovno poslanstvo je biti vodilni graditelj informacijsko komunikacijske infrastrukture. Aktivnosti, ki jih povezujemo ... Več