Vse najboljše, Linux!
26. avgusta pred tridesetimi leti je Linus Torvalds svetu podaril svoj brezplačni operacijski sistem. Tako kot mnogi svetovni veljaki je tudi Linusov projekt začel svojo pot kot hobi. Istočasno je podjetje GNU delalo na istoimenskem brezplačnem operacijskem sistemu, ki bi bil v javni lasti, vendar je projekt zamujal, navdušenci pa so z odprtimi rokami sprejeli Linusov projekt. Hobi je z leti prerasel v globalno dostopno brezplačno programsko opremo, ki je ostala v veliki meri odporna na vmešavanje posameznih vlad, korporacij in akademskih institucij. Linux izboljšuje življenja milijard ljudi po vsem svetu in je prisoten na praktično vseh napravah, vse od strežniških računalnikov do pametnih telefonov in vgrajenih naprav.
Zakaj je Linux tako revolucionaren?
Odločitev, da uporabijo GPL licenco, je Linuxu odprla vrata za neverjetni uspeh. Zakaj? GPL licenca je licenca za brezplačno programsko opremo, ki preprosto povedano zavezuje sodelujoče razvijalce, da svoje prispevke k projektu delijo v javno domeno. Tako je lahko operacijski sistem Linux postal popolna (včasih tudi nepovezana) platforma. Linux ponuja moč in prilagodljivost s primerljivimi ali celo boljšimi funkcijami kot nekatere lastniške rešitve, ki jih ne bomo omenjali na Linuxovih 30 let. Dejansko mnogi drugi operacijski sistemi dolgujejo velik del svojega uspeha, če ne celo tudi svoje kodne baze, projektu GNU/Linux.
Ob 30-letnici se je potrebno tudi zahvaliti vojski prostovoljcev z vsega sveta in vseh področij. Z njihovo pomočjo je Linux postal simbol človeške genialnosti in radodarnosti. Pri Linuxu je vedno šlo za odkrivanje neznanega potenciala. To je verjetno tudi ena največjih prednosti odprtokodnega operacijskega sistema, ki ga je ustvaril Linus Torvalds. Kaj pa ga čaka v prihodnosti, v naslednjih 30 letih?
Do sedaj je osvojil:
- poslovni svet,
- oblak,
- internet stvari (IoT) in robno računalništvo.
Več kot očitno je, da nas čaka razburljivih naslednjih 30 let, kjer nas bo razvajala vrhunska in edinstvena tehnologija. Po vsej verjetnosti pa bo Linux ostal v samem središču novega razvoja.
Prijavi napako v članku