Ledinek ustvarja svetovne trende trajnostne gradnje z lesom in razogljičenja planeta
Trend trajnostne gradnje je v zadnjih letih spodbudil uporabo lesa kot ključnega gradbenega materiala. Lesena gradnja je postala priljubljena zaradi svoje trajnosti, obnovljivosti in nizkega ogljičnega odtisa v primerjavi z drugimi materiali.
Tega se zavedajo tudi v podjetju Ledinek, ki je v sodelovanju s podjetjem Stilles, začel s prvimi odpremami tehnološke opreme za proizvodnjo križno lepljenih plošč. Linijo, ki bo začela obratovati septembra, sestavljajo prečna žaga za izrez napak, stroj za dolžinsko spajanje desk Eurozink Compact 800 in 6 metrov dolga stiskalnica X-Press. Dosegala bo proizvodno kapaciteto 30 m3 oz. 7.500 m3 na izmeno na letni ravni.
»Veselimo se projekta, ki se bo odvijal na slovenskih tleh, in uspešnega sodelovanja s podjetjem Stilles. Gre za izjemno fleksibilno linijo, saj je zasnovana na način, ki omogoča tudi proizvodnjo nekaterih drugih lesenih produktov, kot je konstrukcijski les KVH,« je dejal Gregor Ledinek, direktor podjetja Ledinek Engineering in Lestro-Ledinek.
Širok izbor skobeljnih strojev, linij za izdelavo dolžinskega spoja in stiskalnic omogoča rešitve po meri kupca za različne potrebe tako glede proizvodne količine kot tudi proizvodnih postopkov.Merilniki vlage in trdnosti, skenerji, prečne žage za izrez napak, stroji za dolžinsko spajanje, visoko zmogljivi skobeljniki, nanašalci lepila in stroji za brušenje plošč so izbrani med najboljšimi dobavitelji in popolnoma integrirani v linijo.
Naročnikilahko sicer izbirajomed različnimi vrstami lepil, orientacijo spojev, sistemi zalogovnikov in stiskalnic, glede na končni proizvod. Poleg tega je mogoče vse stroje integrirati v posebej razvit nadzorni sistem za upravljanje X-Lam Manager, ki omogoča vizualizacijo, krmiljenje proizvodnega toka, vodenje statistike in analizo proizvodnje.
Podjetje Stilles s sedežem v Sevnici na področju opremljanja hotelov uživa ugled in širi dejavnost tudi v proizvodnjo različnih polproduktov iz križno lepljenih plošč in kompozitnih modularnih plošč. »Vse bolj se uveljavlja uporaba modularnih sistemov gradnje, pri katerih se leseni elementi predhodno izdelajo v tovarni in nato sestavijo na gradbišču. To omogoča hitrejšo gradnjo, večjo natančnost in manj odpadkov,« je zaključil Gregor Ledinek.
Prijavi napako v članku