LCD ni samo LCD
Ko boste naslednjič v nakupnem procesu za novim monitorjem LCD ali televizorjem LCD, bodite pozorni tudi na vrsto tehnologije, ki jo uporablja, poleg preostalih karakteristik seveda. Monitorji LCD navadno uporabljajo eno od treh panelnih tehnologi: IPS, TN in VA ter njihove variacije. Izbira prave vrste panelov za vas je ključnega pomena, saj opredeljuje, ali bo monitor dovolj odziven za vaše prvoosebne streljačine, ali bodo barve dovolj žive, da bi se lahko z njim pravilno poigravali v grafičnih in fotografskih vodah, ali v nekaterih primerih kar oboje.
Različni tipi panelov
Najpogostejša tehnologija v rabi je TN (twisted nematic), kot rečeno pa obstajata še VA (vertical vlignment) in IPS (in-plane switching). VA nadalje delimo še na PVA (patterned vertical alignment) in MVA (multi-domain vertical alignment), ampak o tem kdaj drugič – tukaj si poglejmo razlike med glavnimi tremi.
TN
Prednosti: Tehnologija panelov TN je poleg dejstva, da je najpogostejša, tudi najstarejša. Glavna prednost je ta, da poskrbi za najhitrejši odzivni čas, kar jo naredi primerno igričarjem. V navezavi z osvetlitvijo LED z zadnje strani nudijo takšni monitorji visoko svetlost in porabijo nekaj manj energije kot konkurenčne tehnologije. Proizvodni stroški so nizki, kar pomeni, da so monitorji TN relativno poceni.
Slabosti: Slabost je barvna zmeda pri širokih kotih gledanja – vsi smo jo že videli. Seveda so razlike pri različnih proizvajalcih, enostavno pa lahko rečemo, da moramo pri cenejših modelih sprejeti dejstvo, da se bo barva iznakazila že ob gledanju v ekran malo postrani. To je tudi glavni način, kako prepoznate tehnologijo TN – poglejte v vklopljen ekran z vrha ali od strani.
IPS
Prednosti: Tehnologija IPS nudi opazno višjo kakovost barvne reprodukcije pri dosti večjih kotih gledanja. Prikaz barv in možnost barvne kalibracije je na višji ravni od konkurenčnih tehnologij, ne glede na kot gledanja.
Slabosti: Včasih so bile slabosti tehnologije IPS ustvariti pravo »črno« in posledično ustvariti pravi kontrast. Prvi IPS-ji so bili tudi precej dragi in so imeli nizke odzivne čase. Danes ni več tako, saj so se proizvajalci lotili tako imenovane tehnologije Super-IPS (S-IPS) po razumnih cenah, odzivni časi so poskočili na normalne ravni, kontrast pa je postal naraven.
VA – MVA in PVA
Prednosti: Pri VA gre za poskuse, kako združiti tehnološke napore in prednosti tehnologij TN in IPS. Paneli MVA nudijo dober kot gledanja in načeloma boljšo črno ter kontrast od tehnologije TN ali IPS. Tudi odzivni časi so videti boljši – vsaj na papirju, v realnosti pa žal ni tako.
Slabosti: Če je odzivni čas med belo in črno kratek, žal ni tako med dvema črnima, kar ste verjetno že opazili kot »efekt duhca«. Druga slabost je sposobnost barvne reprodukcije, ki je načeloma nekaj boljša od tehnologije TN, vendar slabša od tehnologije IPS. Paneli PVA so načeloma dokaj podobni panelom MVA, s to razliko, da nudijo boljšo črno in kontraste. Duhci žal ostajajo.
IPS : TN : VA – kateri je boljši?
Kot ste že sami ugotovili, končnega zmagovalca ni, saj nobena tehnologija LCD ne nudi vsega na način, da bi vsem ustrezalo. Vaša izbira naj bo torej kompromis, ki upošteva namenskost uporabe vašega monitorja ali TV-ja. Nekateri pravijo, da je TN za igričarje čisto v redu, za grafične oblikovalce in fotografe IPS, za pisce in tiste, ki jim je kontrast bolj pomemben, pa MVA oziroma PVA. Če iščete zaslon, ki ima »vsakega malo«, je lahko TN dovolj dobra izbira, ki vam bo prihranila nekaj denarja, lahko pa se odločite za visokokakovosten IPS za brezkompromisne barve. Vendar boste le vi sami vedeli, kaj vam resnično ustreza – preverite v kakšni trgovini in vprašajte prodajalca o zgoraj naštetih tehnologijah.
Prijavi napako v članku