Kyoto Prize 2023 v Oxfordu
Vabimo vas, da se udeležite letošnje predstavitve laureatov, ki jo 9. in 10. maja v Oxfordu gosti Blavatnik School of Government v partnerstvu z Inamori Foundation. Fundacija Inamori z nagrado Kyoto Prize vsako leto nagrajuje posameznike, ki so se izkazali z izjemnimi dosežki na področjih naprednih tehnologij, temeljnih znanstvenih disciplin ter umetnosti in filozofije. Nagrade vsako leto novembra podelijo v Kyotu, na Japonskem, maja pa pripravijo skupno predstavitev v Oxfordu.
Letos bodo gostili dr. Carverja Meada, enega od očetov sodobnega računalništva, pionirja elektronskega inženiringa, katerega delo na VLSI sistemih je prineslo revolucije v svet tehnologije računalniškega oblikovanja; dr. Bryana T. Grenfella, pionirja na področju biologije populacij, ki razkriva mehanizme okužbe z virusi, ki so usmerjali nadzor nad nalezljivimi boleznimi; in dr. Zakirja Hussaina, glasbeno ikono, katere inovacije s tradicionalno indijsko tablo so pridobile svetovno spoštovanje.
Nagrajenci bodo v naslednjih dneh predstavili svoje delo, bodisi na spletu ali v živo, predstavitev pa bo javno dostopna na spletu. Panel je edinstven element Oxfordskih dogodkov, ki združuje tri nagrajence in raziskuje teme inovativnosti, sodelovanja in vodenja.
Na spodnjih povezavah se lahko registrirate za javna predavanja in panelno razpravo:
Epidemiološka in evolucijska dinamika patogenov v času in prostoru s strani biologa populacij Bryana T. Grenfella (Kyoto nagrajenec 2022 na področju temeljnih znanosti).
Osebna pot skozi informacijsko revolucijo inženirja in aplikativnega fizika Carverja Meada (Kyoto nagrajenec 2022 na področju naprednih tehnologij).
Predavanje in nastop virtuoza na tabli Zakirja Hussaina (Kyoto nagrajenec 2022 na področju umetnosti in filozofije).
O nagradi Kyoto Prize
Fundacijo Inamori je leta 1984 ustanovil dr. Kazuo Inamori, ustanovitelj japonske korporacije Kyocera, ki proizvaja široko paleto elektronskih naprav, izdelkov in komponent iz napredne keramike ter polprevodnikov, s sedežem v Kyotu. Z nagrado Kyoto Prize, Fundacija Inamori vsako leto nagrajuje posameznike, ki so se izkazali z izjemnimi dosežki na področjih naprednih tehnologij, temeljnih znanstvenih disciplin ter umetnosti in filozofije.
Prejemniki prestižnih nagrad so bili v 32-letni zgodovini številne prominentne osebnosti, med drugimi pokojna koreografinja Pina Bausch, filozof Jürgen Habermas, japonski modni oblikovalec Issey Miyake, francoski skladatelj Pierre Boulez, umetnika Maurice Béjart in Roy Lichtenstein, primatologinja Jane Goodall in molekularni biolog Yoshinori Ohsumi, ki je leta 2016 za svoje raziskave prejel tudi Nobelovo nagrado.
Prijavi napako v članku