Iznašli eno ključnih komponent za kvantne računalnike
Raziskovalni ekipi, ki jo vodita John Morton iz Oxfordske univerze in Kohei Itoh z univerze Keio, je uspel odločen korak naprej na poti h kvantnim računalnikom. Sama ideja o kvantnih računalnikih seveda obstaja že kar nekaj časa. V osnovi kvantno računalništvo pomeni, da namesto bitov, ki so v danem trenutku lahko le v stanju 1 ali 0 uporabimo kubite. Ti so lahko sočasno v več stanjih, oziroma lahko sočasno predstavljajo več vrednosti. To seveda odpira vrata k izjemno zmogljivemu vzporednemu preračunavanju podatkov, o kakršnem lahko danes le sanjamo.
Da bi lahko kvantno računalništvo uporabljali v vsakdanjem življenju, morajo znanstveniki tako povečati njegovo kratko življenjsko dobo kot omogočiti množično proizvodnjo. In ravno to je pred kratkim uspelo doseči raziskovalni ekipi, ki jo vodita John Morton iz Oxfordske univerze in Kohei Itoh z univerze Keio. Znanstveniki so izotopsko zelo čist kristal silicija obogatenega s fosforjem izpostavili sunkom radijskih valov. S tem so pri temperaturi minus 270 stopinj Celzija ustvarili kar vrtoglavih deset milijard kvantno prepletenih delcev.
Po prvih ocenah raziskovalcev znaša življenjska doba novega kvantnega računalnika okoli nekaj sekund. Čeprav se to navadnemu smrtniku zdi izjemno malo, je ta v primerjavi s sedanjimi kvantnimi računalniki z življenjsko dobo milijardinke sekunde izjemno dolga. Ker za izdelavo kvantnega računalnika zadostuje silicij obogaten s fosforjem, bi ga lahko celo množično izdelovali. Seveda bo pot do prvega komercialnega računalnika še zelo dolga.
Prijavi napako v članku