Koraki pred 3D printanjem
OBLIKOVANJE 3D MODELA
3D model lahko pripravite v poljubni programski opremi za 3D oblikovanje. Kasneje ga je treba prevesti še v skript strojnih navodil, da jih lahko 3D printer prebere. To se naredi s programsko opremo za rezanje, bolj poznano kot “slicer” (angl.), npr. FlashPrint. Ob tem, ko svoj 3D model uvozite v “slicer”, lahko v njem prilagoditve določene nastavitve svojim zahtevam. Nastavite lahko številne pomembne parametre, kot so hitrost in temperatura 3D printanja, debelina stena, odstotek polnila (“infill”), višina slojev in mnogi drugi.
Datoteka, ki jo boste dobili, je sestavljena iz G-kode, torej “jezika” 3D printerjev in CNC strojev. G-koda je pravzaprav dolg seznam navodil, ki jih bo 3D printer upošteval pri izdelavi vašega 3D modela.
PRIPRAVA PODPOR ZA 3D PRINTANJE MODELA
Za kakovosten 3D model je za previsne dele večkrat potrebno dodati podpore. Ena od glavnih funkcij “slicerja” je analizirati model in ugotoviti, ali naj ustvari podpore ali ne. Omogoča vam, da izberete, kam boste postavili podpore in kako gosto razporejene naj bodo. Nekateri uporabnikom ponujajo celo možnost izbire različnih vrst podpornih struktur, ponavadi iz PVA ali pa HIPS materiala.
HRANJENJE FILAMENTA ZA 3D PRINTANJE
Shranjevanje filamentov je eden izmed pomembnih vidikov 3D printanja. V kolikor imate odprtih več kolutov, lahko sčasoma absorbirajo preveč vlage. Najbolje je, da odprt filament čim prej porabite, sicer pa ga shranjujete v vakuumsko zapakirani embalaži ali pa Filament Drying Station. Slednja je bila narejena ravno za te namene.
PRIPRAVA VAŠEGA 3D PRINTERJA
Tako kot vse naprave, tudi 3D printerji potrebujejo redno vzdrževanje, da delujejo nemoteno. Potrebno je slediti nekaj korakom, da bo 3D printer pripravljen za brehibno delovanje.
1. Čiščenje delovne površine:
Po 3D printanju je vedno priporočljivo dobro obrisati delovno površino. V kolikor je na njej lepilo, lahko uporabite kuhinjsko gobico, milo in toplo vodo, da ga odstranite. Pri čiščenju upoštevajte vsa navodila proizvajalca 3D printerja.
2. Čiščenje šobe:
Preden začnete tiskati, šobo preprosto očistite. To zagotavlja, da v njej ni posušenega filamenta, ki bi lahko povzročal težave pri nadaljnem 3D printanju.
3. Odstanjevanje filamenta:
Večina 3D printerjev porabi majhno količino filamenta, da napolni ekstruder in ga spusti skozi šobo na delovno mizo. Ekstruder mora biti pripravljen za iztis filamenta, preden se začne 3D printanje. Preden začnete s printanjem prvega sloja, odstranite odvečni filament, da bo delovna miza čista.
4. Nalaganje filamenta:
Postopek nalaganja se začne s segrevanjem šobe na temperaturo taljenja filamenta. Slednja je običajno nad 175 °C, odvisno od vrste filamenta. Filament je najbolje ročno vstaviti v ekstruder in tako zagotoviti, da se bo začel taliti in bo stekel v šobo.
5. Izravnava oziroma kalibracija delovne podloge:
Da lahko tiskalnik natančno iztisne filament in naredi predmet, mora biti delovna podloga ravna. Kalibracijo se načeloma naredi le pred prvo uporabo 3D printerja. Lahko je ročna ali avtomatska, odvisno od 3D printerja.
SLEDI LE ŠE 3D PRINTANJE…
Sedaj veste, kateri so najbolj pomembni koraki pred 3D printanjem. Z upoštevanjem slednjih boste gotovo pripravljeni na 3D printanje. No, vaš 3D printer bo. Marsikdo bi velikokrat kakšen korak najraje preskočil, vendar za res optimalen izdelek, se jih je priporočljivo držati.
Vas zanima še kakšen trik za boljšo izkušnjo s 3D printanjem? Obiščite spletno stran www.3way.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku