Kontron, d. o. o. s projektom GDCE-CI za digitalno suverenost Evrope z razvojem najsodobnejših tehnologij
Njegov temeljni namen je razviti in inovirati odprte tehnologije oblaka ter povezovalne tehnologije, ki bodo omogočile gradnjo izjemno zanesljive, nizke zakasnitvene in varne, geografsko razpršene infrastrukture za kritične storitve in aplikacije. Projekt sofinancira Evropska unija in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport iz Sklada za okrevanje in odpornost.
Kontron, nosilec skupine Kontron Slovenija, s projektom GDCE-CI sodeluje v okviru evropskega mehanizma za izvedbo pomembnih projektov skupne evropske infrastrukture na področju računalništva v oblaku in na robu (IPCEI CIS). »Kontron, d. o. o. je v IPCEI CIS projekt kot vodilni partner vstopil z jasno opredeljenim ciljem, tj. razviti in na trgu ponuditi celovito tehnološko rešitev za oblak in računalniški rob, ki temelji na odprtih standardih,« je pojasnil Roman Kužnar, svetovalec za raziskave in strateški razvoj v Kontronu. Projekt, ki že poteka oz. se že izvaja, ima tako velik pomen za družbo, saj bo omogočil širši dostop do naprednih tehnologij oblaka in računalniškega roba, uporabnikom bo omogočil večjo svobodo pri izbiri rešitev, z vključitvijo v okvire evropskega IPCEI CIS projekta pa tehnologija ostaja združljiva in trajnostna tudi na dolgi rok.
Projekt GDCE-CI je zasnovan kot pionirska rešitev na področju digitalnih infrastruktur za računalništvo v oblaku in na robu. Njegov cilj je razviti in implementirati inovativne rešitve za vzpostavitev varnih, robustnih in zanesljivih rešitev za računalništvo v oblaku in na robu, predvsem v kritičnih omrežjih in aplikacijah. Obenem se projekt osredotoča tudi na razvoj novih komunikacijskih tehnologij za povezovanje oblaka, računalniškega roba ter IoT naprava, kot so programsko definiran dostop (SDA) ter zasebna 5G omrežja za kritično infrastrukturo. Partnersko podjetje ResEvo d.o.o. dopolnjuje projektne vsebine predvsem z vpeljavo naprednih aplikacij, kot je digitalni dvojček (digital twin) in poslovna analitika, podprta z umetno inteligenco. Te inovacije bodo pripomogle k izboljšani uporabniški izkušnji in varnemu delovanju v različnih industrijskih in kritičnih aplikacijah, kot so promet, javna varnost in industrijske rešitve.
»Projekt GDCE-CI pomembno prispeva k digitalni suverenosti Evrope z razvojem najsodobnejših tehnologij, ki evropskim subjektom omogočajo učinkovito in varno upravljanje svojih oblačnih in robnih tehnologij. Z zagotavljanjem prilagodljivih, varnih in najsodobnejših rešitev projekt spodbuja občutek nadzora in avtonomije v digitalnem delovanju, kar krepi položaj Evrope v globalni digitalni krajini. Vesel sem, da je prav Kontron soustvarjalec nove tehnološke zgodbe, ki že in bo tudi v prihodnje pozitivno vplivala na stroškovno in obenem učinkovito zagotavljanje kritičih aplikacij v različnih infrastrukturah,« je dodal Kužnar. Projekt se bo zaključi v sredini leta 2026.
Prijavi napako v članku