Kitajska razvila umetno inteligenco, ki bi ljudi lahko poslala v zapor
Na Kitajskem umetna inteligenca igra vse pomembnejšo vlogo v tamkajšnjem pravosodnem sistemu. Tamkajšnji raziskovalci so namreč razvili računalniški sistem imenovan System 206, ki lahko posameznike obtoži zločinov s pomočjo umetne inteligence. Ta lahko zgolj na podlagi ustnega opisa primera vloži obtožnico z več kot 97-odstotno natančnostjo, kar je presenetilo mnoge.
Umetna inteligenca bi lahko dejansko spremenila kitajsko sodstvo. Umetna inteligenca je bila namreč razvita in preizkušena na največjem in najbolj obremenjenem okrožnem tožilstvu v državi, in sicer v Šanghaju. Ta tehnologija bi lahko razbremenila tožilce in jim omogočila, da se osredotočijo na resnejše oziroma bolj zapletene primere, katerim umetna inteligenca še ni povsem kos.
Novodoben kitajski sistem umetne inteligence lahko dejansko oceni, kako trdni so dokazi, kakšni so pogoji za aretacijo posameznika in kako nevaren je osumljenec za javnost. Kljub temu bo umetna inteligenca sprva imela le omejeno vlogo. Ta namreč še ne bo vključena v postopek odločanja o vložitvi obtožnic in predlaganja kazni. Pri tem velja še omeniti, da je bila umetna inteligenca razvita med letoma 2015 in 2020 ter je bila usposobljena za več kot 17 tisoč primerov.
Kljub nekaterim pomanjkljivostim kitajske oblasti še naprej uporabljajo umetno inteligenco za izboljšanje učinkovitosti, zmanjšanje korupcije in krepitev nadzora. Tamkajšnja sodišča uporabljajo umetno inteligenco za pomoč sodnikom pri obdelavi spisov in sprejemanju odločitev, kot je sprejem ali zavrnitev pritožbe. Tehnologijo umetne inteligence je sprejela tudi večina kitajskih zaporov, da bi spremljala fizično in duševno stanje zapornikov in tako zmanjšali nasilje za zapahi.
Prijavi napako v članku