Kitajci presenetili s prvim namiznim kvantnim računalnikom!
Ko beseda nanese na razvoj tehnologije in ostale inovacije, Kitajska še pred kratkim ni bila prva, na katero bi se ob tem spomnili. Danes Kitajska obvladuje proizvodnjo ključnih elementov, vlaga milijarde v infrastrukturo in vodi pri razvoju številnih novih tehnologij. Ne glede na to, ali govorimo o umetni inteligenci, strojnemu učenju, pametnih napravah ali robotih, električnih avtomobilih in tehnologiji prepoznavanja obraza, Kitajska ima vse.
Nedavno pa je kitajsko podjetje SpinQ Technology doseglo še en pomemben mejnik na področju računalništva, saj jim je uspelo pripraviti prvi namizni kvantni računalnik, ki si ga lahko privšči katerakoli šola ali inštitut ter tudi posamezniki z malo debelejšimi denarnicami. Pri kvantnih računalnikih gre dejansko za to, da namesto bitov, ki so v danem trenutku lahko le v stanju 1 ali 0, uporabljajo kubite. Lahko so v več stanjih oziroma lahko sočasno predstavljajo več vrednosti. To znatno poveča količino informacij, ki jih lahko računalnik shrani, in hitrost preračunavanja. Kvantni računalniki to izvajajo s pomočjo še enega kvantnega pojava, ki se imenuje kvantna prepletenost. To seveda odpira vrata k izjemno zmogljivemu vzporednemu preračunavanju podatkov.
Čeprav namizni računalnik Gemini kitajskega podjetja SpinQ Technology doseže zmogljivost zgolj dveh kubitov, vseeno delje po principu kvantnega računalništva. Novost sicer tehta 55 kilogramov, meri 70 × 40 × 80 centimetrov in lahko deluje pri sobni temperaturi (0-30 ° C). V njegovem ohišju pa najdemo en trajni magnet, ki s pomočjo tehnologije SpinQ tvori stabilno magnetno polje in v sebi lahko zadrži dva kvantna kubita. To je v današnjih kvantnih računalnikih nadomestilo za običajne oziroma klasične superprevodne magnete, ki jih je treba hladiti s tekočim helijem.
Prvi namizni kitajski kvantni računalnik seveda ni poceni, saj je vrednoten na preračunanih 41.240 evrov. Kljub temu je njegova cena precej nižja v primerjavi z večmilijonskimi kvantnimi strežniki. Pri tem velja še omeniti, da naj bi kitajsko podjetje SpinQ Technology še pred koncem leta ponudilo v prodajo kvatni namizni računalnik z računsko močjo treh do štirih kubitov. Poleg tega naj bi bila novost celo nekoliko cenejša v primerjavi z današnjim modelom.
Prijavi napako v članku