Kakšen propad? Oglaševalci še vedno obožujejo Facebook
Po 10-ih urah “verbalnega maratona” pred Kongresom je Facebookov glavni izvršni direktor, Mark Zuckerberg, izgledal kot voditelj, pod katerim so se ravnokar porušila tla. Opravičil se je za vse napake, ki so se zgodile pri upravljanju s podatki uporabnikov in odšel iz zaslišanja z za več tednov “domačih nalog” za sebe in ekipo. Kljub temu pa Zuckerberg ni popolnoma pogorel, ravno nasprotno. Enormna publiciteta in izčrpajočih se nekaj zadnjih tednov, niso bistveno vplivali na eno stvar, ki Facebooku dejansko daje največjo moč: popularnost med oglaševalci.
“Še vedno obstaja zelo pozitiven ugled, ki ga nosi Facebook, poleg tega pa prepričanje, da bo Facebook nadaljeval svojo pot in še naprej deloval kot zaupanja vreden partner”, pravi Angela Seits, direktorica družbenih omrežij in merketinga vplivnežev na oglaševalski agenciji PMG. “Ne samo, da vidijo platformo kot zaupanja vredno, nekaj naših klientov je celo začelo več denarja vlagati v Facebook, pravi Shumanu Sahu, direktorica medijev pri oglaševalski agenciji Nina Hale.
S tem, ko oglaševalci še naprej hrepenijo po Facebookovih storitvah, je podjetje in njihov poslovni model varen, prav tako pa bo še kar nekaj časa preteklo, da bi Facebook izrinili iz prestola med družbenimi omrežji in oglaševanjem. Nekaj podjetij je sicer res zapustilo Facebook, vendar po besedah Briana Wiesera, analitika pri Pivotal Research Group, to ni dolgoročna poteza, temveč zgolj ene vrste “upor”. Med temi akterji lahko najdemo Mozillo, Sonos in Pep Boys. Wieser pravi, da so ta podjetja uvidela priložnost, da javnosti pokažejo svoje vrednote, pa če dejansko verjamejo v njih ali ne. Vsekakor gre za velik medijski dogodek in izkoristili ga bodo po vsej verjetnosti tako eni kot drugi.
Ali so Facebooku šteti dnevi?
Seveda je za marketing in oglaševanje Facebook zanimiv tako dolgo dokler ga ljudje še uporabljajo in v tem primeru se to ni spremenilo. Raziskava podjetja Cowen Equity Research o uporabnikih družbenega omrežja pravi, da ljudje na Facebooku preživimo v povprečju 53 minut na dan, kar je 5 minut manj kot lansko leto v istem času. Kljub temu, da je padec rabe dokaj velik, avtorji raziskave še opozarjajo, da to ni čas za alarm, kajti nobeno drugo družbeno omrežje se ne približa tem minutam. Na drugem mestu raziskave je Snapchat s 33-imi minutami na dan, prav tako Facebookovo omrežje Instagram pa sledi na tretjem mestu, kjer ljudje na Instagramu preživimo 32 minut.
Vidimo lahko, da vsaj za zdaj ni pretirane bojazni za Facebook, da bi lahko videli masovne migracije uporabnikov na druga omrežja. Kot kaže je Zuckerberg dobro reagiral na nastale situacije, kar so uvideli tudi ljudje. Dokler bodo oglaševalci prisotni na Facebooku, bo to pomenilo, da so prisotni tudi ljudje/uporabniki, tako dolgo bo družbeno omrežje ne samo obstajalo, ampak tudi nadaljevalo svojo pot razvoja. Ko(če) bo enkrat prišlo do scenarija, kjer bo resnično prišlo do krize – kot kaže afera s Cambridge Analytico ni bila – bomo to občutili prav vsi uporabniki.
Prijavi napako v članku