Kakovosten, robusten in izjemno odporen – to je termalni tisk
Za razliko od laserskih, ink-jet in matričnih tiskalnikov, termalni tiskalniki zapišejo vsebino na medij preko tiskalne (termalne) glave. Rezultat je izjemno odporen tisk, s pomočjo katerega tiskamo predvsem nalepke različnih vrst in namembnosti.
Tiska se na papirnate, termalne ali sintetične nalepke – kamor spadajo tudi metalizirane, ki se uporabljajo npr. za označevanje osnovnih sredstev, neskončne trakove z ali brez lepila in podobno Poleg nalepk lahko tiskamo tudi všivne trakove in nalepke z vgrajeno RFID tehnologijo.
Izjemna prilagodljivost
Termalni tiskalniki so tudi izjemno prilagodljivi, pri določenih modelih lahko namreč izbiramo med celo paleto dodatkov. Poleg tega, da lahko že vnaprej izbiramo različne resolucije tiskalne glave, imamo na voljo razne navijalnike (po tisku nalepk jih tiskalnik sam navije na kolut), odlepljevalnike/podajalnike (tiskalnik natisne nalepko, jo delno odlepi in čaka, da jo vzamemo, preden natisne naslednjo), nože (za rezanje tako nalepk kot tudi trakov), vgrajene verifikatorje črtnih kod (da ob tisku že preverimo kvaliteto črtne kode po GS1 standardih) … Termalni tiskalniki se množično uporabljajo tudi v naprednejših sistemih za avtomatsko apliciranje etiket na izdelke – običajno znotraj avtomatskih aplikatorjev.
Namizni, industrijski, prenosni, vgradni
Poznamo več vrst termalnih tiskalnikov: od namiznih, industrijskih do prenosnih in vgradnih. Za tiskanje poštnih spremnic, nalepk za osnovna sredstva ali majhnih količin nalepk se uporabljajo večinoma namizni tiskalniki. Pri večjih količinah in pri zahtevah po dodatkih, višjih hitrostih tiskanja in višjih temperaturah tiskanja pa se uporabljajo pol-industrijski ali industrijski modeli. So večji in omogočajo uporabo večjih kolutov nalepk oziroma medija. Prenosne se uporablja predvsem na terenu, vgradne pa v raznih kioskih, na blagajnah in podobno.
Večina priznanih proizvajalcev dovoljuje uporabo neoriginalnega potrošnega materiala, kar spekter uporabe še poveča. Na kaj je treba biti pozoren? Predvsem na to, da sam medij zadostuje mejnim vrednostim parametrov, ki jih tiskalnik podpira (dimenzije nalepk, premeri kolutov, debelina samega medija …). Natisnemo lahko samo eno nalepko, lahko jih tiskamo posamezno ali pa celo serijo s poljubnim številom nalepk.
Dva tipa termalnih tiskalnikov
- Tiskanje s termalnim prenosom preko folije (termo transfer)
Tovrsten tisk zagotavlja daljšo obstojnost izpisa (berljivost podatkov v izpisani kodi), boljšo odpornost na vplive okolja ipd. Nekoliko bolj obstojna je klasična papirna nalepka, ki se tiska preko folije (vosek), na katero temperatura ne vpliva toliko, še boljša pa bi bila poliestrska ali polietilenska nalepka z uporabo še obstojnejše folije (smola ali mešanica vosek/smola). Namen folije (ribona) je poleg kvalitete in obstojnosti tiska tudi daljšanje življenjske dobe termalne glave tiskalnika, saj tiskalnik po zaslugi folije ne prihaja v direkten stik z nalepko, zato se na na termalni glavi ostanki nalepk in lepila ne nabirajo.
2. Tiskanje neposredno na nalepke brez uporabe folije (termalno)
Nalepke s posebno termoaktivno prevleko, ki ob stiku s termalno glavo reagira, delimo na dve vrsti:
- eko (npr. računi, na katerih hitro zbledi odtis) in
- termalne nalepke z dodatno voščeno prevleko.
Slednje zagotavljajo daljšo obstojnost izpisa, vendar ta redko dosega dolgotrajnost, ki nam jo ponuja tisk preko folije. Temperaturna obstojnost same nalepke in lepila na spodnji strani je odvisna od tipa nalepke – termalne nalepke zdržijo najmanj, saj na obstojnost tiska (lahko sčasoma zbledi) in samo nalepko (lahko potemni) vplivata tako dolgotrajno povišana temperatura okolja kot tudi UV svetloba.
Odločitev, katero vrsto termalnega tiska izbrati je torej odvisna od tega, kaj potrebujemo. Če se še odločate in potrebujete strokovni nasvet ali kakovostno storitev, se obrnite na strokovnjake podjetja LEOSS, ki bodo z veseljem z vami delili svoje znanje in dolgoletne izkušnje. Več najdete na www.leoss.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku