Poslovne rešitve
01.06.2021 08:00

Deli z drugimi:

Share

Kako uporabljamo umetno inteligenco za boj proti alergijam?

V podjetju SRC verjamejo, da je tehnologija dobra samo toliko, kolikor izboljša življenje naših poslovnih strank ali končnih uporabnikov.
Z umetno inteligenco bo moč sestaviti natančno alergensko sliko določenega območja.
Z umetno inteligenco bo moč sestaviti natančno alergensko sliko določenega območja.

Bogate izkušnje z umetno inteligenco, strojnim učenjem, IoT, poslovno inteligenco, podatki in prediktivno analitiko so v podjetju SRC povezali z rešitvijo Pollfree, s katero želijo pomagati tistim, ki imajo eno najpogostejših vrst alergije – alergijo na cvetni prah.

Alergija močno vpliva na počutje in energijo – seveda po večini ne gre za življenjsko nevarnost, a tistim, ki jo imajo, zelo spremeni vsakodnevno življenje. Prilagoditve, ki jih morajo alergiki sprejeti, zmanjšana storilnost in slabše počutje v dnevih, ko so izpostavljeni alergenom, močno vplivajo na kakovost bivanja in rezultate dela, povzročajo pa tudi visoke stroške za osebni, službeni in zdravstveni proračun. Samo v Evropi ima okrog 150 milijonov ljudi vsaj občasno simptome alergijskih bolezni.

Z umetno inteligenco do natančne alergenske slike

Detekcija

Pri alergiji na cvetni prah je posameznik obsojen na svoje izkušnje in podatke, ki jih dobi na javnih portalih. Merjenje alergenov v zraku večinoma izvajajo pristojne vladne agencije, vendar te meritve običajno niso lokacijsko in časovno najbolj natančne. Kaj pa, če bi imel podatke na voljo v realnem času in prav za tisto lokacijo, kjer se nahaja ali namerava biti danes ali med vikendom? Da bi dneve načrtoval podobno kot s pomočjo vremenske napovedi, s katero lahko v vsakem trenutku in na vsakem kraju preverimo, kaj lahko pričakujemo za nekaj dni vnaprej?

Danes so namreč na voljo različni koledarji cvetenja in okvirne napovedi, ki pa jih rezultati projekta Pollfree in podatki ter napovedi preko meritev na mikrolokacijah izjemno izboljšajo. Aktualne in relevantne informacije o trenutni ter predvideni vrsti in količini alergenov v zraku bodo za vse ljudi, ki so alergični na cvetni prah, predstavljale velik pozitiven preskok v kakovosti življenja. Za določanje trenutne količine cvetnega prahu v zraku uporabljajo optično prepoznavo. Velikost delcev je od 15 μm do 200 μm. Te delce preštejejo in razlikujejo po velikosti, so pa tudi različnih barv in oblik. Posnetku, ki nastane s pomočjo sodobnih senzorjev in optike, sledi avtomatski zajem podatkov. Podatki so potem na voljo za strojno učenje s pomočjo nevronskih mrež. Medsebojno povezani sistemi se tako naučijo prepoznavati ustrezne delce. S časom in z večjim naborom podatkov je prepoznava vse bolj natančna oziroma zanesljiva.

Kako uporabni so umetna inteligenca, strojno učenje, IoT in prediktivna analitika podatkov?

Peloda
Klasifikacija peloda

Alergije se pojavijo na različne tipe delcev. Nekdo je alergičen na ambrozijo, drugi na lesko, tretji na jelšo. Zato morajo s posnetka seveda ugotoviti, kateremu drevesu ali travi pelod pripada. V ta namen uporabljajo nevronske mreže, ki prepoznajo ključne razlike med tipi cvetnega prahu. Tako na primer za pelod na sliki njihov model z verjetnostjo 81 % verjame, da gre za tropsko rastlino z znanstvenim imenom arrabidaea. Izkaže se, da ima prav. Senzor, nevronske mreže in IoT-platforma jim bodo torej zagotovili možnost spremljanja koncentracije in vrste alergenov v zraku na mikrolokacijah. Celoten sistem so že nadgradili tudi s funkcijo umetne inteligence. Ta bo kombinirala podatke, zaznane s senzorji in vremenske podatke ter na podlagi tega poskušala izdelati čim natančnejšo in čim bolj dolgoročno napoved za izbrano lokacijo. Podobno kot vremenska napoved za alergene. Uporabniki bodo aktualno stanje in napoved lahko spremljali preko mobilne aplikacije na napravah Android in iOS.

Aplikacija bo na voljo v obeh največjih uradnih trgovinah z mobilnimi aplikacijami, API s podatki pa je že na voljo vsem, ki bi ga želeli uporabiti za svoje potrebe ali vključiti v svojo storitev. Podjetje SRC pa že razmišlja o novih poslovnih izzivih in življenjskih situacijah, ki jih imajo ljudje preveč za samoumevne in si do sedaj niso upali pomisliti, da bi lahko z novimi tehnologijami delo in bivanje postala bistveno lažja, če bi si le upali želeti in sanjati.

Če ste tudi vi alergični na cvetni prah in menite, da jim lahko iz lastnih izkušenj nudite koristen nasvet, bodo seveda zelo veseli vaših predlogov in opažanj.

Več o novi tehnologiji na spletni strani src.si (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem SRC d.o.o..
Vas zanima več iz te teme?
umetna inteligenca alergije


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

MICROSOFT d.o.o.

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 01 584 61 11
Slovenska podružnica Microsofta je bila ustanovljena leta 1994 z željo, da bi tudi slovenskemu trgu ponudili inovativno programsko opremo. Od začetkov, ko so bili v podjetju zaposleni ... Več

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več
Zlati partner

XLAB

Pot za brdom 100, 1000 Ljubljana, Tel: 01 244 77 50
XLAB je globalno IT podjetje, osredotočeno na področja oddaljenega namizja (ISL Online), avtomatizacije in upravljanja hibridne infrastrukture (XLAB Steampunk) ter umetne inteligence, napredne ... Več
Zlati partner

NEWSROOM SLOVENIJA & ECETERA d.o.o.

Motnica 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 600 10 10
Ecetera se je rodila leta 2001. Najprej se je morala spopasti s svojimi prvimi koraki na trgu in se boriti za obstoj v krutem svetu. Iz podjetja je napredovala v podjetje, ki se je ... Več