Odklop od tehnologije
23.11.2023 10:14
Posodobljeno 11 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako tehnologija vpliva na naš dih in kaj lahko storimo

Ali ste že kdaj opazili, da med delom za računalnikom, brskanjem po spletu ali uporabo telefona nezavedno zadržujete dih? Če je vaš odgovor pritrdilen, niste osamljeni.

Digitalni svet prinaša številne prednosti, od dostopnosti informacij do povezovanja s celim svetom. Vendar pa ta vsakdanja povezanost s tehnologijo s seboj prinaša tudi manj očitne posledice, med njimi vpliv na naše dihanje, koncentracijo in delovno uspešnost.

Tehnologija sama po sebi ne vpliva neposredno na naš dih. Vendar lahko sproži čustvene odzive – od navdušenja do stresa – ki posredno vplivajo na način, kako dihamo. Naše dihanje pa vpliva na skoraj vse aspekte našega življenja.

Spoznajmo tehnološko apnejo

Tehnološka apneja se pojavi, ko med uporabo digitalnih naprav:  brskanjem po spletu, pisanjem e-pošte ali delom na pomembnih projektih, nehote zadržujemo dih ali dihamo plitko. Nenadne in nenačrtovane prekinitve dihanja niso zdrave. Ta nenaravni dihalni vzorec lahko sproži stres in občutek tesnobe, kar zmanjšuje našo sposobnost osredotočenosti in produktivnost. Posledice so lahko podobne tistim pri spalni apneji, ki prav tako ni ugodna za naše zdravje.

Vzroki za tehnološko apnejo so različni, od pričakovanj, ki jih nalagajo družbeni mediji, do zatopljenosti v delo. Tudi sključena drža pri dolgotrajni uporabi naprav lahko omejuje dihanje.

Znaki tehnološke apneje:

  • stisnjeni zobje in napeta čeljust,
  • zgrbljena ramena,
  • hitro in plitvo dihanje,
  • zadrževanje diha,
  • bolečine v vratu in ramenih.

Jih opazite pri sebi? Kako pogosto se vam to zgodi? Kako to vpliva na vaše počutje in produktivnost?

Kaj lahko storimo, da bi se izognili tehnološki apneji?

Zavedanje lastnega dihanja je prvi korak k izboljšanju. Ko opazite, da med uporabo tehnologije zadržujete dih, zavestno preusmerite pozornost na dihanje.

Tu so štiri strategije za preprečevanje tehnološke apneje:

  1. Opazujte svoj dih. Naučite se prepoznati znake tehnološke apneje. Ko začutite, da zadržujete dih ali dihate plitvo, se zavestno osredotočite na dihanje. Vdihnite globoko skozi nos, zadržite nekaj sekund, nato pa počasi izdihnite skozi nos.
  2. Naredite nekaj zavestnih dihov. Postavite roko na popek, vdihnite skozi nos in pri tem nežno vodite trebuh navzven. Izdihnite skozi nos in nežno vodite trebuh notri. Naredite vsaj 3 takšne vdihe. Več dihalnih vaj najdete v knjigi Moč dihanja.
  3. Nastavite opomnike. Nastavite opomnike na telefonu, da vas spomnijo, da naredite kratek dihalni premor vsaj vsakih 90 minut. To je odličen način, kako se spomniti, da dihate pravilno, še posebej, če večino dneva preživite pred zaslonom.
  4. Digitalni post. Vsake toliko si vzemite čas brez digitalnih naprav. To vam ne bo samo pomagalo izboljšati dihalnih vzorcev, ampak tudi zmanjšati stres in izboljšati splošno kvaliteto življenja.

Dihanje vpliva na vse in vse vpliva na dihanje. Je naša življenjska sila in moramo ga negovati, še posebej v digitalni dobi. Z malo zavedanja in truda lahko ohranjamo zdrav dihalni vzorec.

Spodbuda k ukrepanju

Če ste se prepoznali v opisani situaciji, je čas za akcijo. Začnite z opazovanjem svojega dihanja, ko uporabljate digitalne naprave. Ko boste prepoznali znake tehnološke apneje, se zavestno osredotočite na dihanje in naredite nekaj zavestnih dihov. Če boste to počeli redno, boste opazili, da se vaše počutje in koncentracija izboljšujeta. Vaš dih je vaša moč – ga boste uporabili v svojo korist? (P.R.)


Predstavljamo vam najnovejšo knjigo Moč dihanja: 24 urni vodnik za preobrazbo življenja z zavestnim dihanjem.

Spoznajte več kot 50 prilagojenih dihalnih tehnik, ki so namenjene različnim trenutkom dneva. Ne glede na to, ali gre za jutranji zagon, preusmeritev pozornosti po dolgem sestanku ali pripravo na miren spanec, za to imamo ustrezen način dihanja!

Več o knjigi: https://proacta.si/knjiga-moc-dihanja/

Vabljeni tudi na spletni dogodek Moč dihanja


Sodelujete lahko tudi v nagradni igri za knjigo Moč dihanja ali pa za vstopnico na istoimenski dogodek, ki bo potekal prek spleta 2. decembra. Prijavite se lahko prek spodnjega obrazca.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Pro Acta.


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več
Diamantni partner

ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
DIH Slovenije omogoča digitalno transformacijo po principu vse-na-enem-mestu, v Sloveniji in širše. Osvešča in zagotavlja storitve za rast digitalnih kompetenc, izmenjavo digitalnih ... Več

Makro Team d.o.o.

Ilaunigova ulica 5, 2230 Lenart v Slovenskih goricah, Tel: 040 410 451, 02 729 25 40
Ste mislili, da je IT podporna služba primerna le za večja podjetja? Zagotavljanje strokovne informacijske podpore bodisi na daljavo ali na fizični lokaciji ima številne prednosti, ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več