Kako se zaščititi pred nadležno e-pošto (spam)
Spam ali nadležna e-pošta, obstaja že tako dolgo kot internet, a šele v zadnjem času se je proti njem sprožila prava križarska vojna. Vendar ne brez razloga, saj po nekaterih ocenah predstavlja nezaželjena pošta že debelih 30 odstotkov vsega prometa po medmrežju, da ne govorimo o nadležnosti, ki jo predsavlja posameznemu uporabniku e-pošte. Vendarle se lahko pred njim uspešno branimo, če upoštevamo nekaj vodil, ki jih bomo predstavili v nadaljevanju.
Osem pravil kako se obvarovati pred nadležno pošto ki jo bomo v nadaljevanju besedila označili kar kot Spam:
1. Izogibajmo se enostavnim e-naslovom, kot je npr. janez@email.si. “Spamerji” namreč uporabljajo generatorje e-naslovov, ki generirajo na miljone naključnih naslovov in nekateri izmed njih uspešno najdejo tarčo, kar še posebej velja za enostavne e-naslove. Zato namesto omenjenega janez@email.si naslova uporabimo izpeljanko kot je npr. jan3567ez@email.si
2. Skrbno ravnajmo s svojim e-naslovom v smislu, da ga ne vpisujemo v vsako internetno stran, da ga ne izpostavljamo v IRC-u ali usenet novicah
3. Če ne moremo spremeniti e-naslova si omislimo “spam” filter. Obstaja jih mnogo, naštejmo jih nekaj, odločitev pa je vaša katerega boste uporabili. SpamBayes, deluje v Outlook-u in sicer tako, da si zapomni katero e-pošto brišemo in sčasoma, se nauči predvidevati, kaj za nas predstavlja nadležno pošto, ki jo avtomatsko preusmerja ali briše, tako da mi tega sploh ne opazimo. Podoben program je POPFile, ki je zastonj, deluje pa v Outlook-u, Eudor-i in Pegasus-u.
4. Zavedajmo se, da ima pošta, z opcijo za odjavljanje (unsubscribe) od pošiljanja sporočil, še večje tveganje, saj s tem ko se domnevno odjavimo od sporočil, sporočimo pošiljatelju, da obstajamo, zaradi česar dobimo kvečjemu še več nadležne pošte. Odjavljajte se samo od pošiljateljev, ki jim zaupamo.
5. Ko nameščamo zastonj in sumljivo programsko opremo, pozorno preberimo, kaj bomo z njo poleg željenega programa namestili na svoj sistem. Takšni paketi pogosto namestijo na naš PC programček za pošiljanje nadležne pošte, tako bomo tudi mi, nevede postali pošiljatelj le-te.
6. Izogibajmo se “Free” storitev na internetu. “Free” pogosto pomeni, da bomo deležni nadležne pošte. Zapomniti si velja sledeče, nič ni zastonj, če ne drugače, bomo plačali tako, da bomo prejemali kupe reklamnih sporočil, ki nam bodo kmalu zadelale “Inbox” predal.
7. Prijavimo “Spamerje” lastnemu ponudniku interneta, ti imajo že v svojem vozlišču možnost blokirati takšna sporočila. Tipični naslovi, ki jih imajo ponudniki interneta za takšne prijave so abuse@isp.com ali postmaster@isp.com (seveda so naslovi lahko tudi drugačni).
8. Kar je najpomembneje, redno posodabljajmo operacijski sistem, kar velja predvsem za vse Windows različice, luknje v sistemu pogosto kar kličejo po spamu, kar lahko s posodabljanjem omejimo. V upanju, da se bomo znebili spama. Vas z nekaj nasveti, prepuščamo neusmiljenemu boju, ki pa ga morate opraviti sami!
Prijavi napako v članku