Obsežne zlorabe, povezane s koronavirusom
V zadnjih nekaj tednih verjetno s sodelavci in poslovnimi partnerji komunicirate kar preko videokonferenc, kar ni nič nenavadnega. Pandemija koronavirusa nas je prikovala v domače pisarne, od koder opravljamo delo, ki smo ga prej na delovnih mestih. Na žalost pa nova pandemija ni vplivala zgolj na naš način dela, ampak tudi na kibernetsko varnost po vsem svetu. Nepridipravi poskušajo to na vse načine izkoristiti in zavesti čim več naivnih uporabnikov.
Kako obsežna je ta težava, kaže nedavno objavljena statistika s strani podjetja Google. Ta je namreč v izjavi za javnost sporočil, da dnevno blokira več kot 18 milijonov lažnih in zlonamernih elektronskih sporočil, povezanih z novim koronavirusom. Poleg tega dnevno blokirajo več kot 240 milijonov neželenih sporočil, povezanih s koronavirusom in več kot 100 milijonov e-poštnih sporočil, ki so namenjena kraji osebnih in finančnih podatkov končnih uporabnikov.
Med lažnimi sporočili prevladujejo predvsem tista, kjer se goljufi predstavljajo kot predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije, ki denar zbirajo za “žrtve” nove pandemije. Vedno več pa je tudi e-poštnih sporočil, v katerih se nepridipravi predstavljajo kot vladne institucije, ki navajajo, da potrebujejo podatke o bančnih računih uporabnikov, da bi jim izplačali državno pomoč. Na srečo podjetje Google uporabnike elektronskega poštenega predala Gmail odlično ščiti pred tovrstno nesnago, saj njegovi algoritmi blokirajo kar 99,9 odstotkov tovrstnih goljufivih sporočil.
Ker pa vseh lažnih sporočil ni mogoče blokirati s pomočjo strojnega učenja in umetne inteligence, vam svetujemo, da upoštevate nekaj osnovnih varnostnih pravil. Izogibajte se nalaganju in odpiranju dokumentov s strani pošiljateljev, ki jih ne poznate. Preden kliknete na povezave v elektronskem sporočilu, se predhodno prepričajte, da so te pravilne. V nobenem primeru ne klikajte na povezave in ne odgovarjajte na e-sporočila, ki od vas zahtevajo razkritje osebnih podatkov. Ustreznost vaših varnostnih nastavitev elektronskega poštnega predala Gmail preverite na povezavi: https://myaccount.google.com/security-checkup?hl=en.
Prijavi napako v članku