15.03.2019 13:00

Deli z drugimi:

Share

Kako (ne)varno je vaše spletno/mobilno bančništvo?

.. Živimo v dobi, ko večina ljudi uporablja spletno ali mobilno banko za vsakodnevna nakazila in plačila. Pa se sploh zavedamo, katere nevarnosti prežijo na nas in naše bančne podatke? ..
Kako (ne)varno je vaše spletno/mobilno bančništvo?
Kako (ne)varno je vaše spletno/mobilno bančništvo?

Bančna zlonamerna programska oprema je leta 2018 doživela “razcvet”. Napadi na spletne in mobilne banke so bili vse bolj pogosti. Še posebej so bili na udaru Androidni mobilni telefoni in tablični računalniki. Pojavilo se je malo morje ponarejenih bančnih aplikacij, ki so bile na las podobne pravim. Uporabniki so tako velikokrat naložili napačno aplikacijo, vpisali svoje bančne in osebne podatke, njihov denar pa je iz računa izginil preden so opazili, da gre za prevaro.

Kako varno je plačevanje preko mobilnega telefona?

Vsakodnevno se na spletu pojavljajo novi virusi, ponarejene aplikacije, vdori v bančne sisteme in kraja bančnih podatkov. Na koncu jih v grobem razdelimo v dve skupini: trojanski virusi za mobilne banke in ponarejene bančne aplikacije. Obe skupini imata isti cilj – krajo poverilnic oziroma krajo denarja iz bančnih računov žrtev. Vendar so njihove strategije za doseganje teh ciljev različne. To pomeni, da se tudi različno ubranimo pred njimi. Bančni trojanci na nas po navadi prežijo na spletnih straneh, lahko tudi v drugih aplikacijah, ki jih namestimo. Velikokrat so prikazane kot nekaj zabavnega ali uporabnega, morda celo zanimivega za bralca, uporabnik pa s klikom na novico prenese virus, ki se aktivira, ko uporabnik odpre mobilno banko. Žrtve se velikokrat ne zavedajo, da so bile ogoljufane, dokler ne ugotovijo, da je bil denar ukraden. Ponarejene bančne aplikacije so enostavnejše – uporabnike z videzom prepričajo, da so pravilne. Ko jih uporabnik namesti in zažene, vnese svoje bančne in osebne podatke, potem pa kaj kmalu ugotovi, da aplikacija ne vsebuje ostalih bančnih funkcij. Žrtve zato običajno že prej ugotovijo, da so bile ogoljufane.

Kaj pa spletno bančništvo?

Poleg mobilnega bančništva je izredno izpostavljeno tudi spletno bančništvo. Banke se vsakodnevno soočajo z vdori v spletne banke njihovih uporabnikov. Vedno več bank ozavešča svoje stranke o uporabi antivirusnih programov in kako prepoznati ponarejene spletne banke. Pomembno je, da vedno preverimo, kam nas spletna stran banke usmeri. Preverimo tudi domeno spletne strani in ali je levo poleg domene zelena ključavnica, potem pa naredimo zaznamek spletne strani.

Kako se zaščititi pred krajo podatkov ali denarja?

Poleg tega, da uporabljamo zapletena gesla, upoštevajmo tudi zgoraj omenjene varnostne napotke. Programsko opremo je treba sproti posodabljati, še prej pa moramo biti pozorni, da jo kupimo pri preverjenem prodajalcu. Aplikacije vedno prenašamo iz preverjene trgovine, hkrati pa v samih aplikacijah pazimo na oglase, ki se pojavljajo ob straneh aplikacije. Poleg vsega naštetega si pomagamo tudi z antivirusnimi programi.

Pri ESET-u smo razvili varnostno rešitev za mobilne naprave in tablice z operacijskim sistemom Android, ESET Mobile Security, ki vašo mobilno napravo ščiti pred zlonamernimi aplikacijami in drugimi nevarnimi datotekami, ki bi ji lahko škodili, ravno tako pa vam omogoča izsleditev izgubljenega telefona. Vsebuje varnostno pregledovanje vseh aplikacij, datotek in map ter spominskih kartic, omogoča blokiranje klicev in oddaljeno brisanje z enostavnim SMS ukazom ter GPS lociranje, s pomočjo katerega lahko izsledite izgubljeno ali odtujeno mobilno napravo. Za zaščito računalnikov pa priporočamo program ESET Internet Security, ki poskrbi za dodatno zaščito spletnega bančništva. Poleg vseh osnovnih funkcij zaščite vam ščiti tudi domači wi-fi usmerjevalnik, na javnih wi-fi omrežjih vas ohranja nevidne in tako preprečuje vdor. (P.R.)


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

VENUM PC

Cesta Jaka Platiše 18, 4000 Kranj, Tel: 06 999 39 83
Gaming računalniki, kot ste si jih vedno želeli Venum PC je inovativno podjetje, ki se ukvarja s servisom, odkupom in prodajo računalniške opreme. Na njihovi spletni strani ... Več
Zlati partner

VIBOR d.o.o.

Brnčičeva ulica 41d, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 561 33 21
Podjetje Vibor z unikatnim pristopom že od leta 1993 zagotavlja neprekinjeno podporo celotni organizaciji z zanesljivo opremo ter rešitvami, ki poenostavljajo in povezujejo delovne ... Več

MVM SERVIS d.o.o.

Na trgu 28, 3330 Mozirje, Tel: 031 611 116
MVM SERVIS, spletne in grafične storitve, d. o. o. je podjetje, specializirano za celovito ponudbo kreativnih grafičnih rešitev na ključ. Od konkurence jih ločuje popolnoma lastna ... Več
Zlati partner

Enaa / Gambit trade d.o.o.

Savska cesta 3a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 437 63 33
Gambit trade d.o.o. je eno najstarejših in uspešnejših računalniških podjetij pri nas. S svojo inovativnostjo premikajo meje. Tako so že leta 1999 postavili tudi Enaa prvo spletno ... Več