Kako je leto 2020 vplivalo na spletno piratstvo?
Četudi vas koronavirus, ki vse od decembra lani kroji življenja ljudi po celem svetu, ni neposredno prizadel, je po vsej verjetnosti na vaše življenje imel vpliv na tak ali drugačen način. Mnogim, ki delajo v pisarnah, je pandemija popolnoma spremenil način dela. Spremenil pa se je tudi način, kako preživljamo prosti čas, to pa se je neposredno poznalo tudi na področju spletnega piratstva.
Raziskovalci organizacije MUSO, ki se ukvarjajo s piratskimi vsebinami na internetu, so namreč prišli do spoznanja, da je pandemično leto 2020 zaznamovalo predvsem znatno povečanje povpraševanja po nezakonitem pretakanju vsebin in knjigah. Raziskovalci so zaznali predvsem občutno povečanje nezakonitega pretakanja televizijskih programov in filmov. Zanimivo pa je tudi, da se je v drugi polovici leta 2020 število prenosov digitalnih knjig povečalo za 13 odsttkov.
Spletna mesta s piratsko vsebino so bila lani obiskana kar 130 milijard krat, kar pomeni, da je vsak uporabnik interneta eno od teh spletnih mest v povprečju obiskal 39-krat. Od tega je bilo več kot polovica obiskov namenjenih gledanju piratskih televizijskih vsebin. Raziskava je še pokazala, da je 30 odstotkov uporabnikov v zadnjem letu prišlo do piratske vsebine prek različnih spletnih iskalnikov, kar kaže na to, da ta vsebina ni deležna učinkovite cenzure.
Po številu obiskov spletnih strani z nelegalno vsebino z 12,5 milijardami obiskov vodijo Združene države Amerike. Sledijo ji Rusija (8,3 milijard obiskov), Kitajska (6,9 milijard), Indija (5,6 milijard), Brazilija (5,4 milijard) ter Ukrajina in Francija (po 4,3 milijard). Najpogosteje obiskana piratska mesta na prebivalca pa so zabeležili državljani Barbadosa, Andore, Gruzije in Ukrajine. V vseh omenjenih državah je posameznik nelegalne spletne strani obiskal več kot 200 krat na leto.
Prijavi napako v članku