Kako izbrati ustrezen računalniški monitor?

Trg ponuja izjemno raznoliko paleto zaslonov, ki se razlikujejo po velikosti, ločljivosti, osveževalni frekvenci, tipu panela, barvni natančnosti, priključkih in številnih dodatnih funkcijah. Uporabniki (od običajnih domačih uporabnikov do igričarjev, programerjev in profesionalnih ustvarjalcev vsebin) imajo različne potrebe, zato univerzalno najboljši monitor ne obstaja. Obstaja pa najboljši monitor, ki ustreza vašim preferencam.
Prodajalci vas bodo zasuli z najnovejšimi funkcijami in specifikacijami in tako poskušali pritegniti v nakup. Večino teh je res koristnih, nekatere značilnosti so pa le za okras, ne glede na to, kako dobro so videti na papirju.
Na kaj morate biti pozorni pri nakupu monitorja, da boste res 100 % prepričani, da ste kupili zase najboljši monitor?
Kaj ti bo 49-palčni monitor, če zanj niti nimaš prostora
Je velikost pomembna? Ko je govora o monitorjih, zagotovo. Večji monitorji pa niso nujno boljši za vaš dotičen primer. Kupite lahko megalomanski monitor, ampak si s tem ne boste naredili usluge, če boste potem vanj strmeli z razdalje nekaj centimetrov. Pri izbiri upoštevajte, koliko prostora imate na mizi, razdaljo sedenja, namen uporabe … Za splošno uporabo (splet, pisarniško delo) so najpogostejša izbira 24- in 27-palčni monitorji. Za igranje iger in ustvarjanje vsebin pa se pogosto priporočajo večji monitorji za bolj poglobljeno izkušnjo in več delovnega prostora. Ampak cena je pogosto velika ovira. Pri gaming monitorjih se zaradi višjih hitrostih osveževanja, ločljivosti in vrste panela cena zelo hitro dvigne nad 200 €, kar pa za povprečnega uporabnika ni majhen zalogaj.
V zadnjih letih so priljubljeni širokokotni monitorji z razmerjem stranic 21 : 9 ali celo 32 : 9, ki nudijo zelo široko vidno polje. Ti so odlični za igričarje in za večopravilnost (hkratno delo v več oknih brez dodatnih monitorjev).
Kaj pa ukrivljenost?
Na voljo so tudi ukrivljeni monitorji, kjer je zaslon ukrivljen z določenim polmerom (oznaka npr. 1500R, 1800R itd. – manjša številka pomeni večjo ukrivljenost). Ukrivljeni zasloni zagotavljajo, da je vsaka točka ekrana enako oddaljena od vaših oči, kar lahko zmanjša popačenja na robovih pri zelo širokih zaslonih. Če sedite blizu velikega širokega monitorja, ukrivljenost pripomore k bolj enakomerni vidljivosti. Za običajne (manjše) monitorje ukrivljen zaslon ni nujen, je pa priljubljen pri večjih modelih in igralnih monitorjih, in sicer zaradi izboljšane potopitve v dogajanje.
Ločljivost monitorja je pomembna za gamerje in ustvarjalce
Za povsem običajno pisarniško delo ločljivost ni prioriteta. Full HD (1080p) z ločljivostjo 1920×1080 je še vedno standard za osnovno in pisarniško uporabo in za manjše monitorje. Na 24-palčnem zaslonu pomeni 1080p običajno dovolj ostrine za pisanje besedila in gledanje videa. QHD oziroma 2K (2560 × 1440) ponuja več delovnega prostora in ostrejšo sliko – ta ločljivost je zelo priljubljena pri 27-palčnih monitorjih, saj nudi dobro ravnovesje med ostrino in zmogljivostjo grafične kartice. 4K UHD (3840 × 2160) pa ima štirikrat več pik kot 1080p in zagotavlja izjemno ostrino – to pride do izraza pri večjih diagonalah (27 palcev in več) in je priporočljivo za profesionalno uporabo (na primer grafično oblikovanje, video montaža) in za zahtevne uporabnike ter igričarje entuziaste, ki cenijo maksimalne podrobnosti.
Pri izbiri ločljivosti imejte v mislih, da mora biti vaš računalnik (predvsem grafična kartica) sposoben poganjati aplikacije in igre v tej ločljivosti. Višja ločljivost močneje obremeni strojno opremo. Tako npr. igranje v 4K zahteva zelo zmogljivo grafično kartico za doseganje tekočega prikaza. V praksi je med igričarji zelo priljubljena izbira 1440p (QHD), saj nudi opazno boljšo sliko od 1080p, hkrati pa je lažje doseči visoko hitrost sličic kot pri 4K.
Ločljivost ni neposredno povezana z velikostjo zaslona – najdete lahko na primer 32-palčne monitorje z »zgolj« Full HD ločljivostjo in 24-palčne s 4K, čeprav to morda ni optimalno. Pomembna je tudi gostota pik (ppi). Manjši kot je zaslon z določeno ločljivostjo, večja je gostota slikovnih pik in bolj ostre so podrobnosti. Primer: Pri 27-palčnem FullHD monitorju bomo hitreje opazili slabšo sliko kot pri 24-palčnem monitorju iste ločljivosti.
Hitrost osveževanja ni pomembna samo za gamerje
Hitrost osveževanja pove, kolikokrat na sekundo se slika na zaslonu osveži. Hitrost se meri v hercih (Hz). Standardna osveževalna frekvenca je 60 Hz, kar pomeni 60 osvežitev na sekundo. To je dovolj za pisarniško in splošno uporabo, kjer se vsebine ne spreminjajo zelo hitro. Višje frekvence (120 Hz, 144 Hz, 240 Hz …) pa prinašajo bolj gladko gibanje in so posebej pomembne pri dinamičnih vsebinah, kot so videoigre in športni videi. Zasloni s 120 Hz ali več lahko prikažejo gibanje bolj tekoče in ostro (manj zamegljenosti pri hitrih premikih).
Razlika je najbolj opazna pri hitrih strelskih igrah, dirkalnem in drugih akcijskih žanrih. Za igričarje je tako priporočljivo izbrati monitor s 144 Hz ali višjo frekvenco. Monitorjev z višjimi frekvencami osveževanja danes ni težko najti. 24-palčne lahko najdeš že za dobrega stotaka, 27-palčne pa prav tako pod 200 €, odvisno, katero vrsto panela in ločljivosti izbereš.
Vseeno pa zagovarjamo, da je hitrost osveževanja pomembna tudi izven sveta gaminga. Tudi pri pisarniškem delu boste pri 144 Hz opazili bolj gladko premikanje kazalca, animacij, prehodov in podobno. Ko se navadiš na višje hitrosti, je zelo težko narediti korak nazaj na 60 Hz. To lahko najlažje testirate kar na telefonu. Če imate relativno nov telefon, lahko izbirate med 120 in 60 Hz, privzeto pa telefon sam uravnava hitrost osveževanja. Ročno preklopite na 60 Hz in nato nazaj na 120 Hz. Verjamemo, da boste takoj opazili bolj gladko premikanje slike pri 120 Hz.
IPS, VA, TN, OLED, Mini LED?
Monitorji uporabljajo različne tehnologije zaslona (panel), ki vplivajo na kakovost prikaza, hitrost in ceno. Glavne vrste so TN, IPS, VA, v zadnjem času pa tudi OLED in hibridne tehnologije (QD-OLED, mini LED …).
TN (Twisted Nematic) je najstarejša in običajno najcenejša vrsta panelov. Prednosti TN monitorjev sta zelo hiter odzivni čas in nizka vhodna zakasnitev, zato so bili TN dolgo prva izbira za igričarje (še posebej e-športnike). Slabosti pa so slabši vidni koti (barve in kontrast se spremenijo, če ne gledate naravnost) ter slabša barvna reprodukcija. TN monitorji običajno ne dosegajo barvnega spektra in kontrasta IPS ali VA monitorjev.
IPS paneli slovijo po najboljši barvni natančnosti in širokih vidnih kotih. To pomeni, da bo slika ostala konsistentna v barvah tudi, če gledate pod kotom. Dosegajo lahko širok barvni gamut (sRGB, Adobe RGB, DCI-P3) ter dobro kalibracijo. IPS je zato idealen za profesionalno uporabo, kot je urejanje fotografij, grafično oblikovanje in video produkcija. Tudi za splošno pisarniško rabo in brskanje so IPS monitorji cenjeni zaradi živih barv in jasnosti. Slabost starejših IPS sta bila nekoliko počasnejši odziv in nižji kontrast (črna ni tako globoka), a moderni IPS so precej izboljšani – številni gaming monitorji višjega razreda so danes IPS z visokimi hitrostmi osveževanja, ki združujejo odlično sliko in dovolj hitre odzive.
Paneli VA ponujajo najboljši kontrast med klasičnimi LCD tehnologijami, pogosto z veliko globljimi črnimi toni kot IPS. To pomeni lepšo sliko pri gledanju filmov, igranju iger v temnih okoljih in nasploh boljši prikaz temnih odtenkov brez sivega videza. Barvna reprodukcija VA je običajno boljša kot pri TN, a lahko malenkost zaostaja za IPS glede natančnosti. Vidni koti so srednje dobri – boljši od TN, slabši od IPS. Odzivni čas VA monitorjev je ponavadi nekoliko višji. Znan je t. i. »VA madež«, ko pri hitrem gibanju temnih prizorov ostaja sled. V praksi se VA monitorji pogosto uporabljajo za multimedijo (filme, slike) in tudi v pisarnah, ker visok kontrast pomeni bolj berljivo besedilo na belem ozadju.
OLED, QD-OLED, Mini LED in podobni paneli kraljujejo na področju barvne reprodukcije, a njihovo dostopnost omejuje visoka cena. Z nadaljnjim razvojem bo tudi njihova cena padla na bolj dosegljivo raven in po vsej verjetnosti bodo izrinili klasične LCD zaslone.
Pri nakupu bodite pozorni še na …
… število in vrsto priključkov, ki jih boste potrebovali, druge funkcije, kot so HDR in variabilno osveževanje, razmerje stranic, pa tudi na to, ali potrebujete zaslon na dotik in podobno. Priporočamo vam tudi, da preverite, ali je stojalo za monitor prilagodljivo glede na višino in kot nagibanja.
Ključno je, da se pred nakupom vprašate, kaj res potrebujete in katera lastnost bo najbolj izboljšala vašo izkušnjo.
Prijavi napako v članku