Poslovne rešitve
Varnost
20.02.2025 11:07

Deli z drugimi:

Share

Kako izbrati primeren čitalec za RFID ali NFC čipe?

Specializirani distributer čitalcev, čipov in naprav za odpiranje vrat.
Matjaž Križmančič, direktor podjetja Mave d.o.o.
Matjaž Križmančič, direktor podjetja Mave d.o.o.

RFID in NFC tehnologiji se pogosto uporabljata za hitro identifikacijo oseb ali predmetov. Z njima si olajšamo vsakodnevne aktivnosti ter optimiziramo poslovanje. Pogosto se uporabljata za nadzor vstopa v objekte, identifikacijo oseb za potrebe registracije delovnega časa, digitalizacijo poslovanja ter v številnih drugih aplikacijah.

Kako izbrati primerno opremo za branje čipov, smo povprašali Matjaža Križmančiča, direktorja podjetja Mave d.o.o., ki že več kot 15 let pomaga pri izbiri pravih RFID čitalnikov ter medijev slovenskim in tujim podjetjem iz najrazličnejših panog.

Kaj je RFID čitalec in kakšna je razlika med RFID in NFC čitalci?

RFID čitalec je elektronska naprava, ki komunicira z brezstičnimi mediji, ki vsebujejo mikročip ter anteno. Princip delovanja temelji na izmenjavi informacij preko radijskih frekvenc, in ko pride čip v bližino čitalca, se le ta »zbudi« in odda svojo ID ali druge podatke.

NFC čitalci spadajo v podmnožico RFID čitalcev in jih opredeljujejo NFC protokoli.

Kdo potrebuje RFID ali NFC čitalce?

Opažam, da mnogi uporabljajo izraz čitalec, vendar iščejo različne vrste naprav, kot so namizni ali stenski čitalci brezstičnih kartic, NFC zapisovalci, naprave za odpiranje vrat, rešitve za spremljanje delovnega časa ali celo pametne ključavnice.

Včasih iščejo čitalce, ampak v resnici potrebujejo celovite rešitve za odpiranje vrat, registracijo delovnega časa ter druge informacijske rešitve, kjer so čitalci in čipi le sestavni deli rešitev.

V podjetju Mave smo se specializirali za distribucijo tovrstne opreme in naši kupci so večinoma podjetja, ki potrebujejo čitalce in čipe kot del njihovih celostnih rešitev, ter podjetja in posamezniki, ki že imajo vzpostavljene določene sisteme in potrebujejo personalizirane RFID ali NFC medije ali dodatne čitalnike.

Kaj je potrebno vedeti za izbiro ustreznega čitalca?

Izbira primernega čitalca za RFID ali NFC čipe je odvisna od več dejavnikov, ki vključujejo namen uporabe, vrsto čipov, ki jih želite brati, ter tehnične zahteve sistema.

Velikokrat ima naprava identično ohišje, majhna razlika v oznaki modela naprave pa pomeni popolnoma drugačen princip delovanja in posledično primernost ali neprimernost za uporabo v želeni aplikaciji.

Za izbiro primernega čitalca je potrebno poznati:

1. Frekvenco delovanja čipov ter protokole, ki jih podpirajo obstoječi čipi, ali pa izbrati primerno tehnologijo glede na želeni domet branja.

Naše stranke najpogosteje uporabljajo naprave, ki berejo čipe na kratkih razdaljah (1-5 cm). Te naprave delujejo na frekvenci 125kHz ali 13,56 MHz. V logistiki se pogosto uporabljajo tudi čipi, ki podpirajo večmetrske razdalje branja in ti delujejo na UHF frekvencah, ki so v območju od 865 do 868 MHz. 

2. Potrebno je izbrati primerno vrsto povezave čitalca na napravo.

Za povezavo z računalniki in tablicami se uporablja čitalce z USB povezavo, včasih potrebujejo stranke brezžične čitalce z Bluetooth ali WiFi vmesnikom, v industrijskih aplikacijah se uporabljajo serijski čitalci s priključkom RS232, RS485 ter mrežni čitalci, ponudniki sistemov za odpiranje vrat pa pogosto uporabljajo tako imenovane Wiegand čitalce, ki se jih priklopi na krmilnike za odpiranje vrat.

3. Potrebno je vedeti, kako mora čitalnik delovati.

Za potrebe identifikacije se pogosto uporablja čitalce, ki zgolj preberejo ID kodo čipa in jo prikazujejo na zaslonu, drugi čitalci preberejo ID kodo na serijskih vratih (COM / Virtual COM) tretji način delovanja pa omogočajo tako imenovane PC/SC naprave, ki lahko berejo čipe ali pa vanje vpisujejo podatke in te se upravlja preko API ukazov.

4. Potrebno je preveriti, če je format branja čitalca skladen z vpisi v obstoječem sistemu, saj je možno isto ID kodo čipa interpretirati na različne načine.

V čipu je običajno tovarniško vpisana ID koda v binarni obliki. To kodo čitalci interpretirajo kot decimalno ali hexa decimalno številko ampak ta številka je odvisna tudi od vrstnega reda in dolžine zapisa, ki ga čitalnik prebere. Tudi če ima čip 7-bajtno ID kodo, še ne pomeni, da bodo vsi čitalci prebrali vseh 7 bajtov. Pogosto moramo strankam pomagati tudi z ustrezno nastavitvijo čitalcev.

Po čem se razlikujete od drugih ponudnikov podobne opreme?

Poznavanje tehnologije ter hitra dobava sta naši največji prednosti. Na zalogi imamo velik nabor produktov, ki zadovoljijo tudi najzahtevnejše kupce. Vsem, ki le-te uporabljajo v svojih rešitvah, nudimo poleg strokovne podpore tudi posebne rabate in s številnimi redno sodelujemo že veliko let.

Več o rešitvah lahko najdete na www.mave.si


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
RFID značke NFC

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem MAVE d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri MAVE d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem MAVE d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

MIKROCOP d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 587 42 80
Mikrocop je vodilni ponudnik celovitih IT rešitev in storitev za digitalno poslovanje. S povečevanjem učinkovitosti in zagotavljanjem zakonske skladnosti podpira podjetja na ... Več

CDS COM d.o.o.

Pot k sejmišču 30, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 580 96 50
Podjetje CDS COM d.o.o. je na slovenskem trgu prisotno že več kot 30 let. Prepoznavno je kot kvaliteten distributer in serviser strojne opreme za potrebe digitalnega tiska. Poleg ... Več
Zlati partner

EPSON

, ,

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več