Življenjski slog
19.01.2022 07:12
Posodobljeno 3 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kaj se zgodi z vašimi podatki po smrti?

Ljudje večkrat pred smrtjo napišejo oporoko, kjer zapišejo, kaj komu zapuščajo. Pa veste, da se podobno da narediti tudi v virtualnem svetu?
Določite, kaj se zgodi z vašimi podatki po vaši smrti
Določite, kaj se zgodi z vašimi podatki po vaši smrti

Pregledovanje stvari ljubljene osebe, ko umre, je lahko obsežna naloga, tudi če ima pripravljeno oporoko. Ker toliko naših zbranih stvari v življenju zdaj živi na spletu v nekem strežniku, ki pripada veliki organizaciji – fotografije, posnetki, dokumenti, dnevniki, koledarji – je težko priti do vseh teh podatkov brez lastnikovih podatkov o prijavi.

Medtem ko bi prej tovrstni dostop lahko zahteval posredovanje odvetnikov in dolge postopke odobritve, tudi preko sodišč, nekatere platforme začenjajo vgrajevati orodja, ki omogočajo, da določite, kaj se zgodi z vašimi spletnimi podatki v primeru vaše smrti. Med temi najbolj izstopata giganta Apple in Google.

Apple v nastavitvah zasebnosti omogoča, da določite »podedovani stik«, ki bo prejel posebno kodo. Ob smrti, lahko sorodniki, znanci … pošljejo to kodo z mrliškim listom Applu, da prejmete dostop do vsega, kar je vaš sorodnik ali znanec shranil v iCloudu; fotografije, beležke, pošta, stiki, koledarji, datoteke, beležke, zdravstveni podatki, varnostne kopije naprave in drugo.

Na žalost pa ne morete izbrati, katerih shranjenih podatkov ne bi radi posredovali po smrti.

Tako je ena od omejitev ta, da če je uporabnikov iPhone zaščiten z geslom, ga niti člani družine ne morejo odkleniti – tudi če so imenovani kot osebe, ki lahko “podedujejo” podatke. Gesla v iPhonu so namreč zaščitena s šifriranjem, zato jih tudi z Appleovo pomočjo ne gre pridobiti. Vse, kar lahko naredite je, da upate, da so vsi podatki varnostno kopirani v iCloud.

Prav tako je omejitev dostopa do določenih vsebin, saj nihče po smrti lastnika nima dostopa do shranjenih gesel za spletne strani (npr. Netflix, PayPal …) ali pa dostopa do kupljenih filmov, glasbe, knjig …

Podoben sistem je na voljo tudi pri Googlu. Google namreč ponuja zelo robusten sistem s svojim upraviteljem neaktivnih računov, čeprav je za razliko od Appla popolnoma avtomatiziran in ne zahteva preverjanja mrliškega lista. Izberete, kdaj se bo sistem zagnal (tj. tri mesece po tem, ko nehate uporabljati svoj račun), kdo dobi dostop do vaših stvari in katere podatke dobi vsaka oseba. Izberete lahko tudi, da se podatki na koncu izbrišejo iz Googlovih strežnikov.

Facebook pa deluje na nekoliko drugačen način, saj je zasnovan tako, da si “zapomni” stvari (objave, komentarje, všečke …), ko oseba umre, pri čemer pusti profil in vsebine javno na spletu, da jih ljudje vidijo, hkrati pa zaklene možnost uvajanja novih sprememb ali objav. V nastavitvah Facebooka lahko izberete, da se vaš račun izbriše, če umrete, ali določite podedovani kontakt, ki bo imel omejen nadzor nad urejanjem vašega spominskega profila. Prav tako bodo lahko izbrani kontakti prenesli kopijo vsega, kar ste naložili, brez zasebnih sporočil.

Microsoft pa za zdaj nima nobene takšne storitve, niti za spletno shranjevanje ali e-pošto. Podjetje namreč preprosto izbriše račune po dveh letih nedejavnosti.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Apple Google oblak


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več
Zlati partner

T-2 d.o.o

Verovškova ulica 64a, 1000 Ljubljana, Tel: 064 064 064
Za podjetja in domove je dostop do interneta v večini primerov bolj pomemben kot njihove druge podporne storitve. Praktično vsa podjetja potrebujejo internetni dostop za vsako delovno ... Več
Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več
Srebrni partner

VERLAG DASHOFER d.o.o.

Dunajska cesta 21, 1000 Ljubljana, Tel: 01 434 55 90
Založba Verlag Dashöfer je v Sloveniji prisotna že več kot 20 let. Od ustanovitve leta 2003 smo postali zanesljiva podpora že več kot 15.300 poslovnim uporabnikom, ki spremembe ... Več