Je shranjevanje v oblaku sploh varno?
Da bi osebne stvari ostale zasebne, je treba poskrbeti za nekaj osnovnih korakov. Najprej je seveda najbolje, da preberemo pogoje uporabe, ki jih v večini primerov kar preskočimo oziroma se avtomatsko strinjamo z njimi. V teh je namreč tudi navedeno, kaj podjetja z našimi podatki počnejo ter kako skrbijo za njihovo varnost in zasebnost.
Pri shranjevanju podatkov v oblak je najpomembnejše, da uporabimo kriptiranje, preden jih sploh kamorkoli naložimo. Tukaj pridejo v poštev aplikacije, ki zakriptirajo podatke, da jih lahko potem varno naložimo v oblak. Najboljše aplikacije za to so Boxcryptor in Spideroak.
Pomembno je tudi, da ne nalagamo nečesa, za kar ne želimo, da vidi še kdo drug. Namreč ponudniki oblačnih storitev, kot tudi državne agencije in internetni ponudniki, lahko vidijo vse, kar vi nalagate oziroma ste naložili v oblačno storitev. V vsakem primeru moramo za vsako storitev uporabiti varno geslo kot tudi različna gesla. V mislih moramo imeti tudi opcijo, da bomo računalnik izgubili ali da bomo pozabili geslo, ter se pripraviti na najhujše.
Vsekakor moramo računati na možnost, da bo oblačna storitev odpovedala. Čeprav je to v današnjih časih zelo malo verjetno, se vseeno lahko zgodi, da bo v ključnem trenutku, ko potrebujemo dostop, ta onemogočen zaradi kritične napake na strani podjetja.
Prijavi napako v članku