Prvi računalnik, ki ga poganjajo alge
Do leta 2035 naj bi bila po vsem svetu več kot milijarda naprav IoT (internet stvari). To pomeni, da bomo za njihovo delovanje potrebovali ogromno število prenosnih virov električne energije. Napajanje tolikšnega števila naprav s klasičnimi litij-ionskimi baterijami bi bilo nepraktično, saj bi potrebovali trikrat več litija, kot ga proizvedemo. Poleg tega so tradicionalne fotovoltaične naprave izdelane iz materialov, ki škodljivo vplivajo na okolje.
Zato so inženirji Univerze v Cambridgeu ubrali drugačno, okolju prijazno pot. Ti so namreč samo z uporabo svetlobe in vode uspeli napajati mikroprocesor več kot šest mesecev. Električno energijo za napajanje mikroprocesorja je namreč proizvajala običajna vrsta modrozelenih cepljivk oziroma cianobakterij. Inženirji Univerze v Cambridgeu so namreč prepričani, da bi lahko tovrsten sistem postal zanesljiv in obnovljiv način za napajanje majhnih elektronskih naprav.
Celoten sistem napajanja je izdelan iz običajnih, poceni materialov, ki jih je večinoma mogoče reciklirati. To pomeni, da ga je mogoče enostavno obnoviti za napajanje velikega števila majhnih naprav, ki so del interneta stvari. Alge s fotosintezo ustvarjajo svojo hrano, zato jih ni treba »hraniti«. Naprava za nameček lahko deluje tudi v temi. Raziskovalci domnevajo, da alge predelajo del svoje hrane, ko ni svetlobe, tako da lahko le-te še naprej proizvajajo električno energijo.
Prijavi napako v članku