Internet Explorer po 17 letih ni več najbolj priljubljeni brskalnik
Pisalo se je leto 1999, ko je microsoftov brskalnik Internet Explorer zasedel prvo mesto med najbolj priljubljenimi brskalniki. Do takrat se je na prvem mestu nahajal Netscape. Razlog zakaj je prišlo do takšne situacije je danes dobro poznan. Pri Microsoftu so izkoriščali monopolni položaj z operacijskim sistemom Windows in tako odrinjali programske aplikacije ostalih podjetij ter uporabnikom vsiljevali svoje. Dominantna rast uporabe Internet Explorer brskalnika je bila tako hitra, da je do leta 2002, microsoftov brskalnik zasedal 96 odstotkov celotnega trga. Netscape Navigator je v istem letu že padel na 3,4 odstotka. Posledično so uporabniki dolgo časa bili prisiljeni k uporabi nekonkurenčnega iskalnika vendar pa se kot kažejo podatki, časi končno spreminjajo. Na srečo pa je sedaj situacija obratna in Internet Explorer ni več na prvem mestu.
Na prvem mestu se, na podlagi podatkov podjetja NetMarketShare, nepresenetljivo nahaja googlov Chrome. Tržni delež, ki ga Chrome zaseda na trgu znaša 41,66 odstotka in s tem rahlo več kot 41,35 odstotka s katerim se lahko pohvali Internet Explorer. Google je za tak dosežek potreboval 8 let kar kaže na trdoživost Interent Explorerja.
Tako Chrome kot Internet Explorer sta v tem trenutku trdno na svojih pozicijah. Na tretjem mestu se nahaja Firefox, ki pa zaseda zgolj 9,76 odstotni tržni delež. Zaostanek za vodilno dvojico je tako velik in v prihodnosti ne gre pričakovati, da bi se to spremenilo. Med ostalimi sledilci sta omembe vredna zgolj še applov Safari s 4,91 odsotnim deležem in Opera z 1,89 odstotka.
Na tem mestu je potrebno poudariti, da so prikazani podatki lahko razlikujejo od ostalih podjetij, ki prav tako merijo razširjenost brskalnikov. Zato ne preseneča, da so podjetja kot je na primer StatCounter že prej uvrstila Google Chrome na prvo mesto. Vsem raziskavam pa je skupnega eno in sicer, da se delež brskalnika Internet Explorer zmanjšuje. Slednje predstavlja dobro novico za vse uporabnike spleta.
Prijavi napako v članku