Računalništvo, telefonija
Igre
Triki in nasveti
13.05.2025 11:00
Posodobljeno 1 ura nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Igre, ki so zaznamovale zgodovino igričarstva

Igre sem začel spoznavati v 90. letih prejšnjega stoletja, kar pa ne pomeni, da so bile moje prve igre ravno iz tega obdobja.

Živo se še spomnim preigravanja iger na arkadnih avtomatih, na primer igre Space Invaders in Pac-Man ter kasneje Tekken. Ne vem, koliko žetonov sem uspel »nafehtati« od staršev, preden sem v dnevni sobi prvič zagledal domačo igralno konzolo. Saj bi rekel, da so si starši oddahnili, ampak tudi konzolne igre takrat niso bile poceni in enostavno dostopne.

Kar nekaj iger in skritih draguljev mi je ostalo v spominu. Igro Dragon Ball Z Super Saiya Densetsu sem v celoti preigral kar v japonščini. Nisem vedel, kaj delam, a koncept igre je bil tako zanimiv, da sem bil pripravljen potrpeti tudi to. Seveda je pomagalo, da sem se lahko vživel v vlogo priljubljenega nezemeljskega bojevnika in po mili volji sprožal energijski val »kamehameha«, ki sem ga kot otrok vadil pred ogledalom.

To je na primer igra, ki je zaznamovala moje otroštvo. Porodilo pa se mi je vprašanje, katere igre so objektivno tiste, ki so zaznamovale celotno obdobje in žanr?

1970-1980: skromni začetki video iger

Če ste odraščali v 70. letih, potem veste, da koncept video iger, kot jih poznamo danes, še ni bil razvit. Do konca desetletja so prišle prve igralne konzole za domačo rabo, vendar je trajalo še nekaj časa, preden so bile dostopne za običajno slovensko gospodinjstvo oziroma preden so sploh prišle na naš trg.

Na začetku so bili najboljša izbira arkadni avtomati, če ste jih le imeli v mestu. Dokler nismo dobili trajne arkadnice, smo v mojem rojstnem kraju morali čakati na vsakoletni festival, ki je poleg zabaviščnega parka pripeljal tudi arkadne avtomate. Tiste tri dni si slišal samo žvenket kovancev, ki so padali na dno avtomatov.

Katera igra je zaznamovala to obdobje?

Igra Pong je ena od prvih iger, ki je pritegnila množico in zabeležila odmevnejši finančni uspeh. Sploh slednji je bil pomemben faktor za nadaljnji razvoj arkadnih iger. Pong je bila zelo preprosta, a zabavna igra. Na vsaki strani si imel pravokotnik, s katerim si odbijal žogico in poskušal pretentati nasprotnika (v stilu tenisa, badmintona, vendar brez kompleksnih pravil). Ob koncu razvoja je bila igra Pong zaslužna za prodajo 8000 arkadnih avtomatov. Ni slabo, bolj pomembno pa je, da je postavila temelje za bodoče igre, kot na primer Space Invaders.

Slednja je izšla leta 1978 in do takrat se je tehnologija močno izboljšala, kar je razvijalcem omogočilo več svobode pri razvoju in oblikovanju iger. Space Invaders je bila svetovni hit in ena od prvih iger z neskončnim igranjem. Razvil jo je studio Taito in je najbolj odgovorna za razvoj novega žanra, ki se je obdržal do današnjega dne. Njen vpliv se čuti na primer v igri Nier Automata, kjer je kar nekaj sekvenc s podobnim igranjem kot pri Space Invaders, seveda z modernim pridihom. Ob koncu desetletja naj bi bila igra Space Invaders zaslužna za prodajo 750.000 arkadnih avtomatov. To pa so že kar opazne številke in dovolj dober razlog, da so se zbudili razvijalci po vsem svetu.

1980: začetek globalnega trženja in franšiz

Nekaj manjka, kajne? Nisem še omenil nobene dolgoletne franšize, ki jih imamo danes na pretek. V 80. se je to spremenilo. Pravzaprav se je v teh letih spremenilo marsikaj. Arkade so bile še vedno številka 1, ampak v ozadju so konzole spletkarile, kako bi prevzele primat. A še pred tem so arkadni avtomati imeli poslednji »hura«. V novo desetletje so vstopili z legendarnim Pac-Manom, ki je (dobesedno) pomalical z vso konkurenco (prej in potem). Pac-Man je ena najbolj priljubljenih iger vseh časov. Marsikateri razvijalec je skušal kopirati sicer zelo preprost koncept, le redkim je to tudi uspelo.

Zakaj je bil Pac-Man tako priljubljen? Mislim, da za to, ker ga je lahko igral čisto vsak in ker smo se zaljubili v očarljivega požeruha. Pred tem igre niso imele takšnega glavnega lika. Igričarji smo do njega čutili neko navezanost, razvijalci pa so v njem videli predvsem tržni potencial. Pac-Man je nedvomno glavna igra, ki je zaznamovala otroštvo v 80. letih in tudi še kakšno leto kasneje.

Potem pa je prišel italijanski vodovodar

V drugi polovici 1980 so na svoj račun prišle igralne konzole. Največji kos pogače si je izborila konzola Nintendo Entertainment System (NES) in še to po zaslugi brkatega vodovodarja v igri Super Mario Bros. Njegov šarm je zasenčil čisto vse. Najbližja zasledovalka je bila konzola Atari 2600, a tudi ta je kaj kmalu podlegla.

Super Mario Bros. je igra, ki ni imela le odlične maskote za Nintendo, temveč tudi igra, ki jo je bilo zabavno igrati doma. Živahna zasedba likov je pritegnila pozornost družin, večplastna zasnova njenih stopenj pa je navdihnila številna podjetja, da so v naslednjih letih izdelala več podobnih platformnih iger.

Številne akcijske platformne igre izvirajo iz originalne igre Super Mario Bros. za NES, ki je postavila temelje za celoten žanr.

1990: vojna igralnih konzol

Pred začetkom novega tisočletja je obstoj arkadnih iger visel na nitki. Še vedno so bile zatočišča za mnoge, ampak pred avtomati si videl večinoma tiste, ki še niso imeli dostopa do novih konzol, ki so se številčno razmnožile drugod po svetu. Zaradi obstoja vse več konzol so igre obstajale v številnih različicah in pogosto z ekskluzivno vsebino za dotično konzolo.

Leta 1987 se je rodila franšiza Street Fighter, ki je obstala vse do danes. Prva igra ni žela hudega komercialnega uspeha. Nadaljevanje Street Fighter II pa danes velja za klasiko in igro, ki je v tem obdobju in žanru borilnih iger pustila opazen pečat. Igra je zaslužna tudi, da so arkade ostale relevantne še do konca desetletja, vseeno pa jo je večino igričarjev preigravalo na domačem naslonjaču.

Igra Street Fighter II je revitalizirala tekmovalno pokrajino, ki je pritegnila veliko pozornosti in pomagala pripraviti teren za organizacijo velikih turnirjev v številnih državah po vsem svetu. Poleg tega je igra Street Fighter II vzpostavila številne elemente žanra borilnih iger, ki so navdihnili druge serije borilnih iger, vključno z Mortal Kombat in The King of Fighters. Leta pozneje so borilne igre, kot sta Tekken in Virtua Fighter, še vedno črpale navdih iz serije Street Fighter II, vendar takrat že v 3D predelavi.

V 90. letih je Mario končno dobil tudi enakovrednega nasprotnika. Modri in hitronogi jež Sonic the Hedgehog se je prvič pojavil leta 1991 na konzoli Sega Genesis. Od Maria se je igra razlikovala predvsem v veliko bolj dinamičnem igranju, ki je bilo namenjeno bolj mladim odraslim in niti ne toliko otrokom. Začela se je tudi bolj pikra borba na marketinškem področju, kjer se podjetja niso bala zbadati svojih nasprotnikov.

Toda Mario je zelo hitro vrnil udarec. Igra Super Mario 64 na konzoli Nintendo 64 je postavila nov standard za 3D platformne igre. Čeprav je PlayStation že uvedel prve 3D igre, je šele Mario pokazal, kako združiti stilizirano predstavitev, intuitivno upravljanje in bogato raziskovanje v enotno igralno izkušnjo. S tem je odpravil številne težave zgodnjih 3D iger in navdihnil val uspešnih iger na Nintendu 64 in drugih konzolah.

Na začetku tisočletja smo se zgrnili na ulice GTA

3D igre so postale standard in največji kulturni šok smo doživeli ob izidu igre Grand Theft Auto III na konzoli PlayStation 2. Prvotni GTA igri sta bili sicer zelo dobro sprejeti, ampak daleč od razsežnosti, ki jo je dosegla tretja igra. Koncept odprtih svetov se je začel pri GTA III oziroma ga je ta igra izpopolnila. Nismo samo raziskovali sveta, ampak smo v njem živeli.

Spremenil se je tudi žanr (prvoosebnih) streljačin. Doom, Wolfenstein 3D in Quake so postavile temelje, ki sta jih za svoje namene preoblikovali igri Call of Duty in Halo. Sploh slednji je uspelo združiti odlično zgodbo in nas povezati s prijatelji, zaradi katerih je bila igra neskončni vrelec užitkov.

Pojavili so se tudi novi žanri, kot na primer glasbeno-plesni, kjer je zaslovela igra Guitar Hero, ki je inspirirala druge franšize (Rock Band in podobno).

Od 2010 naprej je bilo polno novih idej

Po desetletjih razvoja so razvijalci iskali nove ideje, nove žanre, s katerimi bi pritegnili igričarje. Inoviranje je bilo vse težje, saj je bilo marsikaj že preizkušeno.

Minecraft je igra, ki je presegla vsa pričakovanja in postala kultna klasika. Pred kratkim je dobila celo filmsko upodobitev. Minecraft pooseblja igričarsko svobodo. Kar lahko ustvariš, kar lahko izkusiš v Minecraftu, je bilo do takrat nedosegljivo v drugih igrah. Igra je bila tudi drugačna, ker ni sledila ustaljeni zgodbi, ni bilo jasnega začetka in konca. Igralec je moral v njej sam najti pomen.

PUBG je bil pobudnik za razvoj žanra »battle-royale«, izpopolnil pa ga je Fortnite, ki danes sodeluje z največjimi imeni v svetu zabave. Zanimivo je, da Fortnite sprva ni bil mišljen kot »battle-royale« igra, ampak se je razvijal v smeri strelske igre v slogu obrambe stolpa. Danes si je težko predstavljati ta žanr brez Fortnita, kajti nedvomno je to igra, ki je služila kot največji navdih za druge podobne igre (Apex Legends, Call of Duty: Warzone …).

2011 smo dobili tudi prvo igro Dark Souls, ki je v sodobne igre ponovno vpeljala težavnost, po kateri so bile znane igre iz prejšnjih desetletij.

Kaj pa danes?

Smo šele na sredini desetletja, ampak že lahko naštejemo kar nekaj iger, ki bodo zaznamovale obdobje. Po odmevnosti bi na prvo mesto postavil Elden Ring, ki je združila koncept odprtega sveta s težavnostjo, po kateri slovi franšiza Dark Souls. Cyberpunk 2077 je še ena ambiciozna igra, ki pa je na začetku razočarala zaradi pretiranih obljub in porazne optimizacije. Z dodatki in popravki so se oddolžili oboževalcem in danes velja za eno najboljših iger.

Smo tudi sredi vala predelav starejših iger, ki so dobile nov lesk na grafičnem področju in nadgradnjo splošnega igranja. Final Fantasy VII Rebirth je najboljši primer, kako se pravilno lotiti predelave, ne da bi očrnil spomin na prvotno igro. Pred kratkim smo dobili tudi predelavo igre Oblivion in ta trend se bo po vsej verjetnosti še nadaljeval.

Leto 2026 bo v znamenju prihajajoče igre GTA VI, ki jo nestrpno pričakujemo že 10 let. Če bi moral izbrati samo eno igro, ki bo zaznamovala to obdobje, potem bi stavil na GTA VI.

Smo katero igro spustili? Katera igra ja za vas večna klasika?


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

BROTHER CEE GmbH

Glavna cesta 46, 4202 Naklo, Tel: 030 600 474
Dejavni so v 28 državah, Brotherjevi izdelki pa so na voljo v več kot 100 državah.  Od ustanovitve korporacije leta 1934 si prizadevajo, da bi ideje prenesli v prakso z ustvarjanjem ... Več
Diamantni partner

ADM ADRIA d.o.o.

Prvomajska ulica 17, 3000 Celje, Tel: 05 925 19 55
O nas Večina podjetij se ustanavlja zaradi poslovne ideje, prodajnega koncepta ali pa zaradi potrebe po formaliziranju opravljanja poslovnih aktivnosti. Na primeru družbe ADM-Adria, ... Več
Zlati partner

SAMSUNG GmbH, podružnica v Ljubljani

Letališka cesta 29a, 1000 Ljubljana, Tel: +386 80 697 267
Samsung Electronics Co. je vodilni tehnološki gigant, ki navdihuje svet ter oblikuje prihodnost s prodornimi zamislimi in tehnologijami. Njihova poslovna filozofija, ki temelji na ... Več
Zlati partner

Exclusive Networks Slovenia d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 01 292 76 51
Za nemoteno poslovanje potrebujete trdo in varno omrežno infrastrukturo. Podjetja brez vzpostavljene trdne infrastrukture pogosteje trpijo zaradi slabe uporabniške izkušnje za zaposlene ... Več