Hekerji še naprej uspešno kradejo iz svetovnih bank
Kiber napadi na globalne bančne transferne sisteme so v zadnjem času vse bolj uspešni, saj hekerji postajajo vse bolj prefinjeni in taktično dovršeni. Vse od februarja, ko je uspel kiber napad na centralno banko v Bangladešu, od koder naj bi izginilo 81 milijonov dolarjev, se število uspešnih tatvin zvišuje. SWIFT – Združenje za svetovno medbančno finančno telekomunikacijo – je 2. novembra opozorilo svetovne banke, da so njihovi sistemi ogroženi. Napadi in nove hekerske taktike izpostavljajo veliko ranljivost SWIFT omrežja, ki na dnevni ravni skrbi za transferje trilijonov dolarjev in skladov. “Grožnja je zelo obstojna, prilagodljiva ter prefinjena in zagotovo ne bo kmalu izginila”, trdijo pri SWIFT-u.
Nedavno razkritje ponuja sveže dokaze, da je skoraj eno leto po tem, ko je bil ukraden denar z bančnega računa bangladeške banke v banki zveznih rezerv v New Yorku, SWIFT še vedno v nevarnosti. Ta kiber napad je sprožil stopnjevanje varnostnih ukrepov v bankah, svoje preiskave pa so začele organizacije FBI, Interpol in lokalne službe v Bangladešu.
Belgijsko podjetje SWIFT, ki je v lasti bank uporabnic, je od februarja razkrilo tri kiber napade v svojem omrežju, vendar naj ne bi po nobenem izgubili sklade ali denar.
V sporočilu za javnost podjetja SWIFT piše, da so hekerji odkrili novo metodo za napade na lokalne banke. Ena novejših taktik vključuje programsko opremo, ki dovoljuje dostop do računalnika in nadalje do tehnične podpore. “V primerih naših strank na žalost še vedno prihaja do kiber napadov, kjer hekerji pošiljajo lažne plačilne zahteve preko SWIFT omrežja – podobna sporočila, kot so bila uporabljena v primeru sredstev bangladeške banke.
Policija glavnega mesta Daka je za Reuters povedala, da so nekateri uradniki centralne banke v Bangladešu namerno razkrili svoje računalnike in tako omogočili krajo denarja. O imenih uradnikov niso želeli govoriti, niti ne o tem, koliko jih je pri tatvini sodelovalo.
Prijavi napako v članku