Haswell s 50 odstotkov hitrejšo grafiko kot Ivy Bridge
V zadnjem času smo bili priča pospešenemu združevanju centralnih procesorjev z grafičnimi enotami tako pri Intelu kot tudi pri AMD-ju. Še posebej vneto so se tega lotili pri Intelu, kjer za razliko od AMD-ja ne proizvajajo samostojnih grafičnih kartic. Seveda se tak združek procesorja in grafične kartice v igrah ne more kosati z namenskimi grafičnimi karticami, toda za večino uporabnikov, ki ne poganjajo grafično zahtevnih iger in računalnik uporabljajo predvsem za brskanje po spletu, pisanje v Wordu in ogled kakšnega filma, je to povsem dovolj.
Vseeno pa nekaj dodatne računske oziroma grafične moči ne škodi. Tako si lahko tisti, ki nameravajo v prihodnosti kupovati računalnik z Intelovim procesorjem, obetajo še nekoliko večjih hitrosti pri izrisu grafike. Govora je o arhitekturi Haswell, ki pa žal prihaja šele v prvi polovici prihodnjega leta, a je o njej že sedaj na voljo nekaj podatkov. Nasledila bo Ivy Bridge, ki je že tik pred vrati, saj bodo prvi procesorji osnovani na tej arhitekturi na prodajnih policah že v aprilu. Tako Ivy Bridge kot Haswell bosta izdelana v 22-nm proizvodnem procesu. Procesorji zgrajeni na arhitekturi Haswell bodo imeli kar za 50 odstotkov hitrejšo in zmogljivejšo grafično enoto v primerjavi s tistimi zgrajenimi na osnovi Ivy Bridga in bodo podpirali Direct3D 11.1 in OpelGL 3.2. Poleg tega pa jih bo moč dobiti tudi v izvedenki s šestimi jedri.
Intelova napoved bo še nekoliko povečala pritisk na AMD in na njegov združek procesorja in grafične kartice imenovan Fusion. Toda, če AMD za Intelom nekoliko zaostaja na področju procesorjev, se še vedno lahko pohvali z boljšo grafiko, saj imajo navsezadnje na tam področju več znanja in izkušenj, ki so jih pridobili z nakupom ATI-ja. Vsekakor bo zanimivo videti, kako se bo v prihodnosti odvil boj med tema dvema proizvajalcema.
Za nekoliko lažjo predstavo o tem, kolikšna je sedaj razlika med namenskimi in v procesorje vgrajenimi grafičnimi karticami, pa je priložena video primerjava med Intelovim procesorjem z integrirano grafiko in namensko AMD-jevo grafično kartico. Kot lahko vidimo, razlika ni zanemarljiva. Navdušeni igralci bodo tako tudi ob 50-odstotni pohitritvi integrirane grafike za igranje vsekakor še vedno kupovali namenske grafične kartice.
Prijavi napako v članku