Googlov Gemini odslej z aplikacijo za iPhone
iOS uporabniki lahko zdaj preizkusijo Googlovo umetno inteligenco, in to celo s funkcionalnostjo Gemini Live.
V svetu umetno inteligentnih (AI) chatbotov je ena ključnih stvari vseprisotnost. Razvijalci tovrstnih tehnoloških orodij tekmujejo v gradnji namiznih in mobilnih aplikacij za svoje bote, da bi na eni strani ponudili nove možnosti, na drugi strani pa zato, da bi jih uporabljali čim večji del dneva.
Za to ni boljšega primera, kot je nova Googlova aplikacija Gemini za iPhone, ki je takole potihem prišla v App Store. Gre za brezplačno zelo enostavno aplikacijo, ki skorajda ne bi mogla biti bolj “na prvo žogo”, kot je. Ko jo odpremo, zagledamo pogovorno okno in seznam predhodnih pogovorov. Z AI botom lahko klepetamo preko pisanja besedila, glasovnih ukazov in kamere. Je popolnoma identična sekciji Gemini v aplikaciji Google ali spletni strani Gemini, ki jo lahko obiščemo preko spletnega brskalnika.
Ima pa aplikacija Gemini eno modernejšo lastnost: dostop do funkcije Gemini Live, ki je nekoliko bolj interaktiven in pogovorni način uporabe, nekaj podobnega ChatGPT-jevemu glasovnem načinu. Za Android je Gemini Live na voljo že kar nekaj tednov, medtem ko je to prvič, da je na voljo tudi za uporabnike iPhonov. Po pisanju portala The Verge Gemini Live deluje dobro. Med uporabo se pojavi tako na iPhonovemu “Dynamic Island” kot na zaklenjenem zaslonu.
Glavni cilj Googla z aplikacijo Gemini je, da postavi svojo ikono na domači zaslon uporabnika. Google po možnosti cilja na uporabnike, ki si potem s funkcijo “Action Button” nastavijo hitri dostop do AI bota. To pomeni, da z enim pritiskom na zaslon in v vsega pol sekunde že komuniciramo z njim. Tak dostop in mišični spomin, ki ga povzroča, so ključni faktorji, ki jih podjetja od uporabnikov želijo, kajti tako se utvarjajo navade, katerih se le stežka znebimo.
Če pa se dotaknemo še negativnih plati, ki jih nosi Gemini, hitro opazimo, da so te podobne, kot pri vseh ostalih “ne-Siri” chatbotih. Z njim ne moremo spreminjati nastavitev naprave in dostopati do drugih aplikacij. Lahko pa dostopamo do drugih Googlovih aplikacij, kar je še vedno ena glavnih konkurenčnih prednosti modela Gemini. Gemini lahko na primer prosimo, da nam predvaja glasbo – in vklopi se YouTube Music. Vprašamo ga lahko za napotke za vožnjo do izbranega kraja – in odprl nam bo Google Maps. Nekako se zdi, da je to en delček tega, kar si Gemini želi biti na Androidih in kar Apple skuša doseči s Siri: z uporabo umetne inteligence narediti vse na telefonu malenkost bolj interaktivno in dostopno. Seveda pa nič od tega ne šteje, če ljudje ne bodo uporabljali botov – in tako se tekma za naš zaslon začenja.
Prijavi napako v članku