Gigabitno brezžično omrežje že čez 3 leta?
Delovna skupina IEEE, ki zaključuje še zadnje malenkosti okrog 100 megabitnega standarda brezžičnih povezav 802.11n, bo v kratkem začela z novim projektom, ki bo prinašal brezžične WLAN povezave hitrosti do enega gigabita.
Lani so člani skupine za zelo veliko propustnost omrežja, pričeli raziskovati, kako bi na področju standarda 802.11, lahko uvedli spremembe, ki bi prinašale tako visoke hitrosti. V igri sta frekvenčni območji 60 GHz za relativno kratke razdalje in pod 6 GHz za razdalje, enakovredne dometu sedanjih standardov za brezžično povezovanje – ti namreč delujejo v frekvenčnem pasu 5 GHz. Frekvenčno območje 60 GHz ima veliko neizkoriščenega spektra, ki bi ustrezal zelo visokim hitrostim, vendar pa je glavna pomanjkljivost pri tako visoki frekvenci, prehajanje skozi stene in druge ovire. To pa bi v praksi pomenil domet na zelo kratki razdalji.
Direktor proizvajalca čipov Broadcom, Tushar Moorti, meni, da skupina za zelo visoko propustnost omrežja želi za začetek doseči najvišjo hitrost 500 megabitov na sekundo na enojni povezavi, ki pa jo bodo lahko izboljšali šele, ko bodo na voljo naprave, ki omogočajo tako visoko hitrost na večih povezavah. Na ta način pa bi lahko skupna hitrost na več povezavah znašala 1 gigabajt ali celo več.
Trenutni izdelki za brezžično omrežje, ki temeljijo na standardu Draft 2 802.11n, imajo običajno propustnost med 130 in 150, včasih pa celo 170 megabitov na sekundo, zato se napovedi o gigabitnem brezžičnem omrežju lahko uresničijo v naslednjih dveh oziroma treh letih. Ena od različic predlogov skupine IEEE, standard postavlja v leti 2012 oziroma 2013, saj pri tem upošteva tudi to, da pri razvoju sodelujejo veliki izdelovalci čipov za brezžična omrežja kot so Atheros, Broadcom, Intel, Marvell, Motorola in Nortel. Naslednja generacija brezžičnih omrežij pa bo imela tako velik pomen, kot ga je imelo sprejetje standarda 11n, ki je nasledil obstoječe 11a/b/g standarde.
Prijavi napako v članku