Garancija in vračilo izdelka
Trenutno smo v fazi, ko veliko naročamo preko spleta, veliko tudi iz tujine. A nakupovanje hitro lahko poslabšajo raznorazne težave z izdelki in storitvami, ki spremljajo nakupe in marsikateri potrošnik se takrat sooči z vprašanjem potrošniških pravic ter zavedanjem, da je lahko, ko gre za potrošniške spore, potrošnik prepričan o svojem »prav« le, če dobro pozna pravice potrošnikov v EU.
Prav zato je Evropska komisija sprožila kampanjo »Imaš prav«, katere namen je EU potrošnike seznaniti z njihovimi potrošniškimi pravicami in jih informirati, kako naj ukrepajo, ko so te pravice kršene, obenem pa spodbuditi aktivne potrošnike oziroma državljane, ki znajo svoje pravice uveljevaiti. EU potrošnik ima namreč po vsej EU za zagotavljanje varnosti na spletu in zunaj spleta precej več pravic, kot se zaveda.
Kaj se zgodi, če se vam pokvari izdelek, ki ste ga dobili?
Večina potrošnikov se zaveda, da mora prodajalec izdelek popraviti, zamenjati, znižati prodajno ceno ali vrniti denar, če ima izdelek napako ali ne deluje na način, ustrezen oglaševanju v prvih dveh letih. Manj pa se jih zaveda, da se v primeru, če se izdelek pokvari v prvih šestih mesecih, domneva, da je bil okvarjen že ob prejemu, razen če trgovec dokaže drugače. Človek ima v tem primeru pravico do brezplačnega popravila ali zamenjave, če pa se izkaže, da bi bilo popravilo prezahtevno ali predrago, pa lahko prodajalec zniža ceno ali vračilo kupnine. Če se izdelek pokvari po šestih mesecih, je potrošnik še vedno upravičen do brezplačnega popravila ali zamenjave ali vsaj do znižanja cene ali vračila kupnine. Vendar mora v tem primeru dokazati, da je bil izdelek okvarjen že ob prejemu.
https://europa.eu/youreuright/home_sl
#yourEUright
@evropska_komisija
#zvezapotrosnikovslovenije
Prijavi napako v članku