Funkcijski telefoni prihajajo vse bolj v ospredje
Uporabniki sodobnih pametnih mobilnih telefonov dobro vemo, da avtonomija delovanja postaja vse večja težava, saj zaradi neprestane uporabe le redkokdaj preseže en dan. Zaradi tega telefone polnimo že na vsakem koraku, kar seveda mnoge spravlja ob živce. To je tudi razlog, zakaj tako imenovani funkcijski telefoni vse bolj pridobivajo na priljubljenosti, kar je dokazalo tudi raziskovalno podjetje Counterpoint Research v okviru nedavne raziskave trga mobilne telefonije.
Funkcijski telefoni imajo določene napredne funkcionalnosti, ki jih ponujajo sodobni pametni mobilni telefonij vendar te naprave niso pametne. Da si ti med uporabniki vse bolj priljubljeni kaže tudi dejstvo, da so ti v tretjem četrtletju letošnjega leta predstavljali kar 23 odstotkov vseh prodanih telefonov na svetovni ravni. Povpraševanje po pametnih mobilnih telefonih pa se je v enakem obdobju zmanjšalo, kar pomeni, da je njihov delež pričel upadati. Razlog v priljubljenosti funkcijskih telefonov gre iskati predvsem v tem, da ti ponujajo osnovne možnosti, ki jih uporabniki potrebujejo za vsakodnevna opravila in znatno daljša avtonomija delovanja v primerjavi s pametnimi.
Poleg tega so funkcijski telefoni opremljeni z možnostjo povezave v mobilna omrežja 4G/LTE ter podpirajo priljubljene mobilne aplikacije, kot so WhatsApp, Facebook in YouTube. Največji delež tovrstnih telefonov se nahaja v indijski regiji ter na bližjem Bližnjem vzhodu in v Afriki. Kar se pa tiče proizvajalcev tovrstnih naprav, trenutno na tem področju prevladujeta podjetju iTel in HDM Global s 14 odstotkom tržnim deležem za vsakega, sledijo pa jim podjetja Jio z 11-odstotnim tržnim deležem, Samsung z osem odstotnim in Tecno s šest odstotnim svetovnim tržnim deležem.
Prijavi napako v članku